miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? Rewolucyjna zmiana dla firm. Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy

0 1 252

Trwa zbieranie podpisów pod projektem ustawy, która mówi o dobrowolnym ZUS dla wszystkich właścicieli firm w Polsce. W Nowym Sączu za koordynację zbiórki odpowiada Piotr Litwiński, przedsiębiorca, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce. Podpisy można oddać m.in. na Stacji MOYA (ul. Lwowska 236).

Czytaj również: Idą kolejne podwyżki, i to spore. Tym razem za odbiór śmieci

– Chodzi nam głównie o to, aby uświadomić społeczeństwo oraz ulżyć mikro-przedsiębiorcom. Nie mają oni zbyt dużo pieniędzy, a dobrowolny ZUS z pewnością ułatwi im funkcjonowanie. Stąd pomysł rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, aby zebrać 100 tys. podpisów i złożyć obywatelski projekt ustawy do Sejmu. Jest duża szansa, że nam się uda – mówi w rozmowie z miastoNS.pl Piotr Litwiński.

Nowe rozwiązania na wzór niemiecki
W Niemczech, zrujnowanych wojną, wprowadzono dobrowolność w opłacaniu składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy. Niemiecka gospodarka jest najsilniejszą w Europie i jedną z silniejszych w świecie. Inicjatorzy chcą wprowadzić w Polsce identyczne rozwiązania. – Nie jesteśmy ani mniej zapobiegliwi ani głupsi od naszych zachodnich sąsiadów. Wprowadzenie dobrowolności opłacania składki na ubezpieczenie emerytalne przy zachowaniu obowiązku składki na ubezpieczenie zdrowotne doprowadzi do wyjścia wielu firm z szarej strefy, zapobiegnie pauperyzacji i nieszczęściu wielu polskich rodzin które system wpędza w zadłużenie, pomoże przejść sektorowi MŚP bardziej bezpiecznie przez nadchodzące spowolnienie gospodarcze – przekonują organizatorzy zbiórki podpisów.

Zbiórka podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej dobrowolny ZUS
Rzecznika MŚP informuje o zbiórce podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej dobrowolny ZUS dla wszystkich przedsiębiorców. Jest to inicjatywa organizacji zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP: Powstał już Komitet inicjatywy obywatelskiej dotyczącej dobrowolnej składki na ZUS. Zgodnie z obowiązującym prawem, aby mogła być ona procedowana w Sejmie, musi znaleźć wsparcie co najmniej 100 tysięcy osób. Według zapowiedzi dr Marka Wocha, dyrektora generalnego Biura Rzecznika Małych i Średnich Firm podpisów pod inicjatywą ma być około pół miliona. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu za 2 tygodnie.

Plik można pobrać, wydrukować i podpisać samemu. Później wystarczy przywieść wypełnioną tabelkę na stację MOYA (ul. Lwowska 236 w Nowym Sączu)

 

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Trwa zbiórka podpisów
Jak mówią przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej “Dobrowolny ZUS”, obecny obowiązkowy ZUS bije szczególnie w małe firmy. Wpycha ich do szarej strefy, tym samym uniemożliwia im zatrudnienie kolejnych pracowników. Jednym z pomysłodawców projektu jest szef Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek, który jest zdania, że dobrowolność co do ubezpieczeń przedsiębiorców w ZUS w zasadzie już istnieje, ale potrzebuje ekspansji. Na czym by ona polegała? M.in. na wprowadzeniu dobrowolnej składki chorobowej dla tych, którzy prowadzą własne firmy oraz na półrocznych zwolnieniu ze składki ZUS dla tych, którzy w biznesie stawiają dopiero pierwsze kroki.

Z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ZUS zniknęłoby min. 7 mld zł
Wprowadzenie ustawy dot. dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców spowodowałoby, że mniej osób byłoby ubezpieczonych. W efekcie min. 7 mld zł rocznie zniknęłoby z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazują na to badania, na które powołał się Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w Polsce. Jednak czy polski system ubezpieczeń poradziłby sobie z takim scenariuszem? Szczególnie jeżeli w przyszłości państwo musiałby wypłacać przedsiębiorcom zapomogi w ramach pomocy społecznej. Na to odpowiedź ma Adam Abramowicz. Wskazał, że taki system funkcjonuje w Niemczech, które obecnie mają najpotężniejszą gospodarkę w Europie. W Polsce system ubezpieczeń działa na korzyść pracowników niż przedsiębiorców, ale jak wskazują ekonomiści taka ustawa przysporzyłaby więcej zła niż dobra.

Foto: WDnet Creation / Shutterstock

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź