Gdzie najlepiej sprawdzają się podnośniki koszowe?
Podnośniki koszowe to maszyny niezbędne do przeprowadzania prac budowlanych, remontowych czy konserwacyjnych. Kosze zamontowane na solidnych wysięgnikach umożliwiają bezpieczne wynoszenie pracowników wraz ze sprzętem na dużą wysokość oraz dostanie się nawet w trudno dostępne miejsca. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze podnośników?
Najważniejsze elementy podnośników koszowych
Cechą charakterystyczną podnośnika koszowego jest specjalna platforma pozwalająca na stabilne przetransportowanie ludzi i narzędzi niezbędnych do pracy. Zostaje ona umieszczona na wytrzymałym, teleskopowo-przegubowym ramieniu umożliwiającym wykonywanie określonych manewrów takich jak podnoszenie, opadanie czy obracanie.
Praktyczna konstrukcja sprawia, że podnośniki koszowe znajdują zastosowanie w realizacji różnego rodzaju prac budowlanych, remontowych czy konserwacyjnych prowadzonych na dużych wysokościach. Wykorzystuje się je podczas prac dekarskich, przycinania drzew, montażu i konserwacji instalacji elektrycznych, wentylacyjnych czy też budowy konstrukcji stalowych.
Parametry techniczne podnośników koszowych
Podnośnik koszowy jest wykorzystywany do realizacji wymagających prac na dużych wysokościach, dlatego jego konstrukcja musi cechować się dużą wytrzymałością, stabilnością, a także możliwością manewrowania.
Podstawowym parametrem decydującym o możliwości wykorzystania podnośnika do realizacji danego projektu jest wysokość robocza oraz wychył boczny ramienia. Należy przy tym pamiętać, że wychylenie wpływa na zmniejszenie maksymalnej wysokości. Przeważnie wysokość robocza podnośników koszowych wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu metrów, natomiast wychył boczny od kilku do kilkunastu metrów.
Drugim istotnym parametrem jest udźwig określający maksymalny ciężar wynoszony przez kosz obejmujący wagę zarówno sprzętu technicznego, jak i pracowników. Kosze umieszczane na wysięgniku buduje się przeważnie z wytrzymałych i jednocześnie lekkich stali konstrukcyjnych. Dzięki temu osoby są transportowane w sposób bezpieczny i uniemożliwiający wypadnięcie z kosza, a jednocześnie sama platforma nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla ramienia.
Jakie rozwiązanie wybrać?
Przy doborze podnośnika koszowego należy brać pod uwagę planowane zastosowanie. Im większa i bardziej wszechstronna będzie eksploatacja maszyny, tym bardziej zaawansowany model należy wybrać.
Jeśli podnośnik będzie wykorzystywany do wymagających prac na dużych wysokościach, warto postawić na sprawdzony sprzęt o dużej wysokości roboczej, dalekim wysięgu bocznym i maksymalnym udźwigu pozwalającym na swobodny transport ciężkiego sprzętu. Należy również wziąć pod uwagę rozmiar i mobilność podnośnika – jeżeli maszyna będzie często się przemieszczać, warto zainwestować w sprzęt z wbudowanym napędem elektrycznym lub spalinowym.