miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Każdy obywatel ma dostać 1300 zł co miesiąc, bez dodatkowych warunków. Od kiedy bezwarunkowy dochód podstawowy do wypłaty

0 686

Zamiast wielu zasiłków i świadczeń socjalnych, w tym zasiłku dla bezrobotnych czy 500 plus albo 300 zł na wyprawkę szkolną – jeden zasiłek otrzymywany przez każdego obywatela co miesiąc w stałej wysokości, np. 1 300 zł. – Bez biurokracji, ogromnych nakładów pracy, jakich wymaga obsługa każdego programu socjalnego oddzielnie – to oszczędności. Za to dla obywatela bez stresu, że będzie przymierał z głodu albo jako bezdomny szukał miejsca w noclegowni – poinformował serwis Strefa Biznesu.

Czytaj również: Kredyt hipoteczny – czy warto go nadpłacać?

Świadczenie dla wszystkich bez wyjątku: po 1 300 zł?
Jak wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które charakteryzuje siedem cech.

  1. Jest to świadczenie bezwarunkowe, co oznacza, że powinno przysługiwać bez warunków związanych np. ze składkami, podejmowaną pracą.
  2. Jest to świadczenie powszechne, czyli ma przysługiwać wszystkim obywatelom albo mieszkańcom danego terytorium, a nie wybranej grupie.
  3. Jest to świadczenie indywidualne, skierowane do jednostek, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych i powinno być niezależne o tego, w jaki sposób gospodarstwo domowe jest zbudowane, nie powinno różnić się wysokością.
  4. Ma to być świadczenie pieniężne, a nie przekazywane w formie dóbr, usług czy ograniczonych bonów do wykorzystania na konkretne usługi i towary.
  5. Powinno to być świadczenie regularne, najczęściej mówi się o wypłacaniu go co miesiąc.
  6. Wypłacane przez państwo lub mniejszą jednostkę (np. stan w Stanach Zjednoczonych) lub związek ponadnarodowy (ta cecha nie jest istotna w wypadku pilotażu).
  7. Dochód podstawowy powinien być podstawowy, tzn. nie powinien być za niski, a odpowiednio wysoki, aby zapewnić realizację podstawowych potrzeb.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy: gdzie Polacy jako pierwsi dostaną takie świadczenie
Na razie nie ma jeszcze decyzji co do tego kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie. Bliski jest natomiast termin gdy zostanie zastosowane w części województwa warmińsko-mazurskiego; tam wszystko jest już przygotowane – jest oczekiwanie na środki na uruchomienie programu. Jeśli eksperyment potwierdzi wszystkie założenia, być może następnym krokiem będzie wprowadzanie programu najpierw w najbiedniejszych regionach, a na końcu – w całym kraju.

Czy ruszy już w tym roku?
Tego jeszcze tak naprawdę nie wiadomo, ale na pewno nie będzie to miało miejsca w tym roku. Zespół ekspertów przygotował program pilotażowy, który został wpisany do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Jest to 10 gmin położonych przy północnej granicy Polski. Strategia została zaakceptowana przez marszałka województwa.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy: kto dostanie go w Europie przez Polakami?
Polska nie jest wyjątkiem – prace nad takim programem Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego trwają na całym świecie już od lat. Światowa organizacja zrobiła już testy w Finlandii, Francji, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii. Pokazały one, że trzy pierwsze mają wszelkie warunki, by Bezwarunkowy Dochód Podstawowy wdrożyć już teraz.

Nie ma takich warunków tylko w czwartym z testowanych krajów – w Wielkiej Brytanii – głównie dlatego, że tam system tradycyjnych transferów społecznych jest na tyle dobry, iż Bezwarunkowy Dochód Podstawowy byłby krokiem wstecz a nie lepszym rozwiązaniem.

źródło: Strefa Biznesu
fot.: pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź