miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ponad 177 tys. płatników już złożyło roczne rozliczenia składki zdrowotnej

0 224

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Zrobią to w deklaracji ZUS DRA za kwiecień 2023 roku.

Czytaj również: Ruszaj po Fundusze UE! Do podziału 2,7 mld euro. Spotkania informacyjne również w naszym regionie

To pierwsze tego typu rozliczenie, dlatego mogą pojawić się pytania i wątpliwości. ZUS deklaruje wsparcie przedsiębiorcom. Każda osoba, która prowadzi działalność może otrzymać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem cot@zus.pl. Doradcy płatnika składek również pomogą w przypadku wątpliwości.

Pamiętaj o aktualizacji danych

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Płatnika powinni pamiętać o aktualizacji danych. Program przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r. potrzebna jest aktualizacja. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do rocznego rozliczenia składki.

Roczna składka zdrowotna może być niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił w ciągu roku.

Jeśli po rozliczeniu płatnik ma nadpłatę i nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS przygotuje wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Wystarczy go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Jeśli na koncie było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości.

Jednocześnie, jeżeli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Prowadzący jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA (blok XII). Natomiast kiedy opłacają składki za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) to na druku ZUS RCA (blok III. F). Nowe wzory ZUS DRA i ZUS RCA obowiązują od 1 maja. ZUS dostosuje programy Płatnik i ePłatnik do nowych dokumentów oraz udostępni w nich funkcje do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

Trzeba pamiętać, że rozliczać składki zdrowotnej nie muszą osoby, które rozliczają się na karcie podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoby współpracujące.

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może to zrobić najpóźniej do dnia, w którym wyśle wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli nie składa tego wniosku, to do 30 czerwca 2023 roku.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź