miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zmiana ubezpieczyciela OC – jak i kiedy można to zrobić?

0 346

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do zawarcia dla niego ubezpieczenia OC. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mamy zawartą umowę ubezpieczenia OC, ale z różnych względów chcemy dokonać jej zmiany? Poniższy tekst kierujemy do właścicieli aut, których może interesować zmiana ubezpieczyciela OC. Odpowiemy w nim na kilka pytań np. w jakich sytuacjach można zmienić ubezpieczyciela OC? Jak należy tego dokonać oraz co grozi za całkowity brak polisy OC. Zapraszamy do lektury.

Zmiana ubezpieczyciela OC a zapisy ustawy

Rozważając zmianę ubezpieczyciela OC, warto zacząć od prawa, które reguluje ten proces. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym daje nam możliwość wypowiedzenia umowy OC, czyli odpowiedzialności cywilnej w szczególnych przypadkach. Oznacza to, że jako posiadacz pojazdu mechanicznego mamy prawo dokonać zmiany ubezpieczyciela OC w trakcie trwania umowy.

W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do wypowiedzenia umowy OC?

– chęć zmiany ubezpieczyciela, gdy termin zakończenia dotychczasowej umowy dobiega końca,
– zakup samochodu od poprzedniego właściciela wraz z aktualną polisą OC. Możemy wówczas przejąć tzw. OC zbywcy pojazdu.
– posiadanie podwójnego OC, na przykład w wyniku zakupu nowej polisy i braku rezygnacji z dotychczasowej, która automatycznie się przedłużyła.
– po zakupie polisy OC przez internet, mamy 30 dni na rezygnację, jeśli na przykład w międzyczasie znajdziemy inną tańszą opcję.

Jakie dane będą niezbędne do wypowiedzenia umowy OC?

Aby dokonać zmiany polisy OC, konieczne jest posiadanie pewnych danych. Przede wszystkim będą potrzebne:
– numer polisy ubezpieczeniowej,
– danych osób i adres zamieszkania, widniejących na polisie,
– marka i numer rejestracyjny auta.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz m.in. na https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu

O zmianie polisy OC należy poinformować dotychczasowego ubezpieczyciela

Gdy już zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela, ważne jest, abyśmy poinformowali o tym dotychczasowego ubezpieczyciela. Zazwyczaj można to zrobić drogą elektroniczną, telefoniczną lub osobiście w biurze danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli to o tyle ważne, że w przeciwnym przypadku może dojść do sytuacji, w której dojdzie do automatycznego przedłużenia polisy, gdyż ubezpieczyciel nie będzie wiedział o tym, że zawarliśmy inną. Wniosek niezbędny do wypowiedzenia znajdziemy m.in. na https://wypowiadamoc.pl

Czym grozi wypowiedzenie polisy i nie zawarcie nowej?

Wypowiedzenie polisy OC i nie zawarcie nowej umowy tuż przed końcem jej obowiązywania naraża nas na poważne konsekwencje. Przede wszystkim, bez umowy ubezpieczenia nie będziemy mieli zapewnionej ochrony w razie szkód, co może wiązać się z poważnymi problemami finansowymi. Dlatego ważne jest, abyśmy zachowali ciągłość ubezpieczenia i zawarli nową umowę przed upływem okresu obowiązywania dotychczasowej polisy. W przeciwnym razie narażamy się na wysoki mandat za brak ważnego OC według poniższego cennika:
– 1700 zł, jeśli przerwa w ochronie OC wyniosła do 3 dni,
– 4240 zł, jeśli przerwa w ochronie OC wyniosła od 4 do 14 dni,
– 8480 zł, jeśli przerwa w ochronie OC wyniosła powyżej 14 dni.

Pamiętaj, aby przed wygaśnięciem polisy sprawdzić ofertę konkurencji i na tej podstawie podejmować decyzje

Warto także podkreślić, że przed wygaśnięciem obecnej polisy nie zaszkodzi zwrócić uwagę na oferty konkurencyjnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu będziemy mieli szansę znaleźć lepszą cenowo opcję, a tym samym zmiana OC przełoży się na wymierne oszczędności finansowe.

Podsumowanie

Zmiana ubezpieczyciela OC to proces, który jest stosunkowo prosty i nie wymaga wielu formalności. Warto wiedzieć, że w szczególnych okolicznościach mamy do wypowiedzenia umowy OC zgodnie z prawami konsumenta. Dla uniknięcia niepotrzebnych kłopotów należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze powiadomić dotychczasowego ubezpieczyciela o zawarciu nowej polisy. A po drugie, zadbać o to, aby nie mieć ani jednego dnia przerwy w obowiązywaniu OC. W przeciwnym razie grozi nam wysoki mandat i co również ważne, przerwa w ochronie ubezpieczeniowej.

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź