miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

ZSP w Krynicy-Zdroju: psychologia i sztuka?

0 310

Arteterapia to terapia przez sztukę. Rzeźba czy malarstwo otwierają nam dostęp do naszego wnętrza: emocji, potrzeb, lęków. Arteterapia jest dobra dla każdego i w każdym wieku. Działania artystyczne są sposobem na wyrażenie siebie. Jak działa ten rodzaj psychoterapii? Mogli się o tym przekonać uczniowie klas 3C i 4C o profilu psychologicznym Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju.

Czytaj również: Wernisaż wystawy „Malarki warszawskie, malarki sądeckie”

Wzięli udział w warsztatach „Ciało w przestrzeni sztuki”, które specjalnie dla nich poprowadziła Karolina Fortuna, pochodząca z Krynicy-Zdroju aktorka krakowskiego Teatru Odwróconego.

– Przyszli psychologowie na własnej skórze przekonali się o terapeutycznej mocy sztuki. Patrząc na otaczające ich obrazy, mówili o własnych odczuciach bez oporów, uczyli się też czytać mowę ciała, widzieć i słuchać, przekonali się, że drugiemu człowiekowi można czasami pomóc – właśnie wspólnie kontemplując sztukę lub ją tworząc. Tu nie trzeba było mieć żadnych uzdolnień w kierunku określonej dziedziny artystycznej, to nie miało znaczenia. Wystarczyła wyobraźnia, odwaga i chęci, a tego uczestnikom nie brakowało – mówi dyrektor szkoły Maria Aleksander-Pisz.

To jednak nie był koniec artystycznych przeżyć w MCK Sokół w Nowym Sączu. Sala wystawowa zmieniła się na kinową. Na ekranie „Dream Scenario” – znakomita diagnoza współczesnego świata, szerokie studium stawania się sławnym – w szczególności radzenia sobie z tym, gdy kompletnie nie jest się na to przygotowanym.

Opiekunkami młodzieży były: Dorota Franczak, Aleksandra Bieniek nauczycielki języka polskiego oraz Aneta Potrzeszcz-Gorczyca wychowawczyni klasy 3 C i Wioleta Uryga pedagog szkolny.

Zdjęcia: Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź