miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jakie książki kupić wymagającemu czytelnikowi?

0 241
Posiadanie czytelnika w rodzinie to nie lada wyzwanie. Kiedy chce się mu coś podarować, zazwyczaj automatyczną odpowiedzią na pytanie “co byś chciał?” jest książka. Wtedy zaczynają się schody, bo jakie książki ów czytelnik już przeczytał? I, co gorsza, jakich jeszcze nie ma? A jeśli kręci nosem i zadowolenie go dobrą literaturą graniczy z cudem? Bez obaw. W tym artykule podpowiadamy, jakie książki usatysfakcjonują najbardziej wysublimowane czytelnicze gusta.

Książki laureatów nagród
Wybierając książki dla kogoś, kto docenia ambitną literaturę, warto posiłkować się listą laureatów książkowych nagród. Booker, Pultizer, Nike czy Nobel to gwarancja jakości, a przy tym duża podpowiedź w doborze kolejnej lektury. Najlepiej kupować książki tegorocznych zwycięzców, ponieważ wtedy szansa, iż obdarowywany już sam zdążył sobie sprawić akurat tę powieść, jest zwyczajnie mniejsza.
 
W zeszłym roku finalistką Bookera została Margaret Atwood za “Testamenty”. To kontynuacja “Opowieści podręcznej”, najlepiej więc kupować je w pakiecie. Musiało minąć trzydzieści lat, nim autorka zdecydowała się napisać drugi tom, ale kiedy już to zrobiła, z miejsca posypały się nagrody, a książka stała bestsellerem. Dwa lata temu nagrodę Bookera zdobył George Saunders za “Lincolna w Bardo”. Powieść natychmiast zdobyła serca czytelników, choć nie jest to lektura łatwa. Akcja książki rozgrywa się w trakcie wojny secesyjnej, podczas której śmierć codziennie zbiera swoje żniwo. Co ciekawe, “Lincoln w Bardo” to literacki debiut Saundersa i od razu nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród.

Dzieła polskiej noblistki
Mówiąc o literaturze wymagającej i ambitnej, nie można pominąć naszej laureatki Nagrody Nobla. Olga Tokarczuk w swoim dorobku ma kilka książek, a każdy pasjonat literatury prędzej czy później powinien zapoznać się z jakąkolwiek z nich. Dzieła Tokarczuk to uniwersalny prezent na każdą okazję. Jeśli obdarowywany wciąż nie ma w swoim domu “Ksiąg Jakubowych”, warto szybko to naprawić. To opasła księga, która swoim rozmiarem może przerazić, ale za to na pewno nie dostarczy zawodu.
 
Inna nagrodzona powieść noblistki to “Bieguni”, za którą otrzymała nagrody Nike i Bookera. Na podstawie powieści “Prowadź swój pług przez kości umarłych” nakręcono film fabularny “Pokot”. Jednak w przypadku tej akurat autorki, każda jej powieść to gwarantowana, czytelnicza satysfakcja. Te książki można po prostu wybierać w ciemno, uprzednio tylko sprawdzając, czy osoba, której ją kupujemy, już jej nie posiada na swojej półce.
Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź