miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przelew tradycyjny i natychmiastowy – jak je wykonać?

0 6 216

Osoby młode nie wyobrażają sobie życia bez płatności online. Starsi mogą mieć jednak z nimi problem. Jak zrobić przelew tradycyjny, a jak natychmiastowy? Czym te płatności różnią się od siebie i jakie potrzebujemy dane do ich wykonania? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące przelewów internetowych.

Jak zrobić przelew bankowy przez internet?

Przelewy bankowe wykonujemy regularnie. Mimo to istnieją osoby, które nie wiedzą, jak zrobić płatność online. Instrukcja przydatna może być szczególnie dla osób starszych, które nie mają na co dzień do czynienia z technologią. Jak zrobić tradycyjny przelew?

Jeśli nie mamy własnego rachunku, warto przejrzeć najlepsze konta bankowe w Ofin i założyć swój wirtualny portfel. Gdy mamy własny rachunek bankowy, wystarczy, że się do niego zalogujemy. Potrzebny nam będzie login i hasło. Możemy to zrobić z telefonu, tabletu czy komputera. Następnie wystarczy wybrać zakładkę “Przelewy” i “Zrób przelew”. Nazwy tych czynności mogą się minimalnie różnić, w zależności od banku czy aplikacji.

Następny krokiem jest wybór rachunku, z którego chcemy dokonać płatności. Jeśli mamy tylko jedno konto, nie będziemy musieli nic robić. Wystarczy, że wpiszemy w odpowiednie pola dane odbiorcy przelewu. Najważniejsza jest jego nazwa, a także numer konta. Adres możemy wpisać opcjonalnie. Istotne jest także zatytułowanie płatności oraz wskazanie jej wysokości.

Po uzupełnieniu wszystkich danych możemy przejść do następnego etapu, w którym musimy dane sprawdzić. Płatność należy potwierdzić kodem SMS, który zostanie wysłany na nasz numer telefonu. Dopiero po wpisaniu odpowiedniego kodu przelew zostanie wysłany. Dodatkowa weryfikacja zwiększa bezpieczeństwo transakcji. Przelew tradycyjny jest darmowy. Trafi na konto odbiorcy następnego dnia roboczego (zgodnie z godzinami sesji bankowych).

Jak zrobić przelew natychmiastowy?

Klienci banków nie tylko mogą robić przelewy tradycyjne. Jeśli zależy im na czasie, mogą wykonać płatność natychmiastową. Jak zrobić przelew natychmiastowy online? Procedura wygląda bardzo podobnie do zwykłego przelewu. Zadaniem nadawcy płatności jest zalogowanie się do swojego rachunku, następnie przejście do sekcji “Przelewy”. To w niej należy wybrać polecenie “Zrób przelew”. Wyświetli nam się formularz, który należy wypełnić danymi. Tak jak w przypadku przelewu tradycyjnego, musimy wskazać:

• numer konta, z którego chcemy zrobić przelew natychmiastowy;
• dane odbiorcy płatności;
• wysokość przelewu;
• tytuł przelewu.

Bardzo ważne jest to, aby zaznaczyć w formularzu, że przelew ma być natychmiastowy. Często możemy natknąć się również na nazwę “ekspresowy”. Jest to ten sam rodzaj płatności, która zostanie wykonana błyskawicznie. Pamiętajmy, że przelew natychmiastowy jest płatny. Zwykle jest to koszt ok. 5 zł. Jeśli zależy nam jednak na czasie, warto z niego skorzystać.

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Inną opcją jest przelew zagraniczny. Pieniądze możemy przelewać pomiędzy własnymi rachunkami, a także swoim i obcym. Aby zrobić przelew zagraniczny, należy podać wszystkie dane potrzebne do zwykłego przelewu:

• numer konta, z którego zrobiony jest przelew;
• dane odbiorcy płatności;
• tytuł przelewu;
• wysokość przelewu.

Do przelewu zagranicznego potrzebne nam będą również:

kod BIC (SWIFT) – identyfikuje bank przy przelewach międzynarodowych;
IBAN – kod składający się z numeru konta odbiorcy przelewu poprzedzonego oznaczeniem kraju, z którego wychodzi płatność.

Do wykonania przelewu zagranicznego potrzebna jest również odpowiednia dyspozycja. Od jej wyboru zależy cena płatności. Wyróżnia się następujące rodzaje dyspozycji w przelewach międzynarodowych:

1. Opcja BEN – koszty przelewu pokrywa odbiorca;
2. Opcja SHA – koszty przelewu dzielone są pomiędzy nadawcę i odbiorcę;
3. Opcja OUR – koszty przelewu pokrywa jego nadawca.

Koszt przelewu SWIFT to zazwyczaj 20-25 proc. kwoty przekazywanych środków. SEPA kosztuje od 5 do 20 zł. Oba przelewy możemy zrealizować natychmiast. Koszt ekspresowych przelewów zagranicznych zależy od oferty banków. Tradycyjny przelew bankowy zagraniczny dotrze do odbiorcy w 2-3 dni.

Tytuły przelewów

Bez względu na to, czy robimy przelew tradycyjny, natychmiastowy czy zagraniczny, musimy pamiętać o tym, aby prawidłowo go zatytułować. Dlaczego jest to tak ważne? Podejrzane nazewnictwo przelewów możemy zainteresować bank i zmusić go do weryfikacji płatności.

Jak bezpiecznie tytułować przelewy?

• Używajmy jednoznacznych i konkretnych określeń.
• Nie żartujmy, wpisując w tytuł przelewu np. “za narkotyki”.
• Podawajmy cel przeznaczenia środków np. “czynsz mieszkanie luty 2020”.

Żartobliwe przelewy mogą przysporzyć nam dużo problemów. Płatnościami najpierw zainteresuje się bank, następnie urząd skarbowy. Nie warto więc żartować, szczególnie jeśli zależy nam na szybkim dostarczeniu pieniędzy do odbiorcy.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź