miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dręczona sówka ocalona! Funkcjonariusze KAS w akcji

0 595

W środę 28 lutego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem zatrzymali mężczyznę, który proponował przechodniom możliwość sfotografowania się z sową płomykówką. Ten gatunek sów jest objęty w Polsce całkowitą ochroną prawną.

Zobacz również: Zabierają się za osuwisko na drodze krajowej DK28. Poznaj skomplikowany zakres robót

Funkcjonariusze z małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przejęli zwierzę i od razu przetransportowali do lekarza weterynarii.

Płomykówka, tak jak wiele innych sów, jest gatunkiem chronionym konwencją CITES i polskimi przepisami o ochronie przyrody. Pomijając aspekt prawny, sowy to nocne ptaki drapieżne. Zmuszanie ich do aktywności w dzień jest po prostu znęcaniem się nad nimi – mówi Małgorzata Woźniak-Słota, zastępca naczelnika MUCS i jednocześnie specjalistka z zakresu ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.

Sowa została zbadana przez lekarza weterynarii i do czasu zakończenia postępowania będzie czekała w bezpiecznym miejscu i pod troskliwą opieką w lecznicy weterynaryjnej. Oględziny wykazały, że zwierzę jest przemęczone, osowiałe, nienaturalnie kiwa się na boki oraz ma przycięte i powyrywane pióra. W klatce, w której było więzione, nie było drążka, na którym sowa mogłaby stać, tymczasem to konieczne dla komfortu ptaków drapieżnych z pazurami.

Dalsze procedury prowadzą funkcjonariusze KPP w Zakopanem. Sprawa zostanie skierowana do prokuratury, a kiedy sąd orzeknie przepadek zwierzęcia na rzecz Skarbu Państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskaże jej nowy dom. Zazwyczaj, jeśli to możliwe, zatrzymane zwierzęta w pierwszej kolejności trafiają do swojego naturalnego środowiska.

Fot: drapiezniki.pl
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Krakowie

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź