miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Traktor przejechał po 78-latku. W akcji śmigłowiec LPR #ratownik6 [Nowe fakty]

0 2 944

Wczoraj, 12 września o godzinie 11.50 zastępy z Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, OSP Brzezna oraz OSP Brzezna Litacz zadysponowane zostały do działań w Brzeznej (gm. Podegrodzie). Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że mężczyzna w wieku 78 lat został przejechany w polu przez ciągnik rolniczy.

Czytaj również: Ciągnik z naczepą stoczył się ze zbocza. Ranny mężczyzna w szpitalu, ziemniaki rozsypane po całym polu [Zdjęcia]

– Na miejscu zdarzenia znajdowali się ratownicy medyczni Pogotowia Ratunkowego, którzy udzielali pomocy poszkodowanemu mężczyźnie. Ciągnik zatrzymał się w zaroślach. Wyznaczono oraz zabezpieczono teren do lądowania LPR. Odłączono klemy akumulatora w ciągniku rolniczym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lekarz podjął decyzje o zabraniu osoby poszkodowanej do szpitala przez śmigłowiec – informują druhowie PSP Nowy Sącz.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pomocy ratownikom medycznym w udzielaniu medycznych czynności ratowniczych. Na tym działania trwające godzinę zakończono.

Wczoraj, tj. 12 września br., na Sądecczyźnie doszło do dwóch wypadków, w wyniku których poszkodowani zostali kierujący ciągnikami rolniczymi. Na szczęście nie doszło tragedii, ale policjanci apelują o ostrożność.

Tragiczne zdarzenie, które w dniu wczorajszym miało miejsce z udziałem ciągnika miało również miejsce w miejscowości Zagorzyn (gm. Łącko) doszło do kolejnego wypadku. – Około godz. 15:45 zostaliśmy zadysponowani zastępem GBA-Rt do zdarzenia w miejscowości Zagorzyn – Wyłupki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano przewrócony ciągnik rolniczy z przyczepą, obok którego leżał poszkodowany 52-letni kierowca – informują druhowie OSP Zagorzyn. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Działania strażaków trwały niespełna dwie godziny.

Teraz policjanci z Komisariatu Policji w Starym Sączu wyjaśniają dokładne okoliczności i przyczyny tych zdarzeń.

Policjanci apelują o rozwagę podczas wykonywania prac na roli

Przede wszystkim należy użytkować tylko sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną. Nie wolno przewozić osób na przyczepach, błotnikach ciągników czy w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, a przewożony ładunek trzeba dobrze zabezpieczyć przed upadkiem i osunięciem. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Zadbajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone. Pamiętajmy, że to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.

Apelujemy również o przestrzeganie przepisów, wzajemny szacunek i kulturę na drodze

Apelujemy do kierujących pojazdami innymi niż rolnicze, by pamiętali o zachowaniu zdrowego rozsądku i upewnili się zanim rozpoczną manewr wyprzedzania takiego pojazdu. W przypadku znaku poziomego „linia podwójna ciągła” wyprzedzanie jest możliwe pod warunkiem, że linia ciągła nie zostanie przekroczona – w przeciwnym wypadku narażamy się na mandat w wysokości 200 złotych, a na nasze konto trafi 5 punktów karnych. Z apelem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zwracamy się również do kierujących pojazdami rolniczymi. Warto przypomnieć, że kierujący ciągnikiem i pojazdem wolnobieżnym ma obowiązek zbliżenia się maksymalnie do prawej krawędzi jezdni, aby ułatwić manewr wyprzedzania innemu uczestnikowi ruchu. Trzeba też podkreślić, że decydując się na jazdę, bezwzględnie należy być trzeźwym. Ważne jest również posiadanie wymaganych kwalifikacji, a sam pojazd musi spełniać określone wymagania techniczne.

Źródło i fot.: PSP Nowy Sącz OSP Zagorzyn

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź