miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

5. Sącz Jazz Festival – znów sączy się jazz

0 364

Już 11 listopada koncertem Piotr Budniak Essential Group rozpoczyna się piąta edycja jedynej cyklicznej jazzowej imprezy na Sądecczyźnie. W jesienniejącej atmosferze miłośnicy tego gatunku będą mogli wysłuchać sześciu koncertów polskich i zagranicznych muzyków ogromnego talentu i wrażliwości.

Czytaj również: Patriotyczny wehikuł czasu wyjedzie ze stacji w Nowym Sączu

Obok Piotr Budniak Essential Group zagrają: Orbay Lilla Quintet z Budapesztu, Tomasz Wendt Quartet, Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet, Jacek Pietrzak Quartet oraz polsko-norweski zespół, PESH Quartet. Koncerty będą odbywały się przez trzy tygodnie w kolejne weekendy listopada i pierwszy weekend grudnia w starosądeckim Sokole, a Jacek Pietrzak Quartet zagra w Łukowicy w budynku Obory Podworskiej.

– Ludzie dzielą się na już zarażonych jazzem i na tych, którzy od jazzu stronią przez całe życie. Podobno dużo zależy od pierwszego kontaktu. Najłatwiej trafić do wąskiej grupy „trąconych jazzem” jeśli w odpowiednim momencie swoje życia trafi się na dobry koncert jazzowy. To doświadczenie bliskiego kontaktu z muzyką improwizowaną jest czymś unikalnym, czymś, co otwiera przed człowiekiem zupełnie nowe horyzonty i wciąga… niekiedy na całe życie – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Wojciech Knapik. Sam przyznaje, że jazzem „zaraził się” stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec trzeciej dekady swojego życia, wcześniej gustując w rocku i innych niepokrewnych dla jazzu gatunkach muzycznych.

Idea stworzenia przestrzeni dla jazzu na Sądecczyźnie miała w początkowym założeniu łączyć scenę jazzową w obu Sączach; Starym i Nowym. Tak się nie stało (po całkiem obiecującym początku), ale może kiedyś jeszcze się to ziści.

Od początku istnienia festiwalu misją było stworzenie pierwszej w tym regionie imprezy jazzowej na najwyższym poziomie. Inaugurując piątą edycję Sącz Jazz Festiwal można z dumą stwierdzić, że pionierska misja chyba się powiodła, bo obok sukcesywnego rozwoju własnej idei, festiwal jest inspiracją dla innych, podobnych, jazzowych działań. W pobliskiej Limanowej organizowany jest od niedawna wrześniowy Beskid Jazz & Folk Festival, a legendarny animator wydarzeń muzycznych Wojtek Kulasa właśnie otwiera w Starym Sączu Jazzową Gospodę – swój najnowszy projekt gastronomiczno-muzyczny.

O Jazzmanach:

11-11-2023, godz.: 19:00 Piotr Budniak, zafascynowany muzyką improwizowaną od młodości, zadebiutował na scenie jazzowej w wieku 15 lat z zespołem Piotr Budniak Quintet. Studia muzyczne zaowocowały powstaniem Piotr Budniak Essential Group, zyskującym uznanie za albumy „Simple Stories About Hope And Worries” oraz „Into the Life”. W 2018 roku, współpraca z gitarzystą Davidem Doružką zaowocowała albumami uznawanymi za wybitne. Zespół, sławny z występów na prestiżowych festiwalach jazzowych, łączy jazz, indie i muzykę filmową w swoich autorskich kompozycjach, cieszących się entuzjastycznym przyjęciem zarówno w Polsce, jak i za granicą.

17-11-2023, godz.: 19:00 Budapeszteńska Orbay Lilla to wschodząca gwiazda młodego pokolenia jazzu, ceniona jako wokalistka, kompozytorka i liderka zespołu. W 2021 roku zaistniała szerzej, doceniona podczas konkursu Młodego Muzyka Jazzowego Roku, a w 2022 roku triumfowała na MÜPA Jazz Showcase z kwintetem, zdobywając nagrodę BMC. Grupa, w której Lilla gra także na fortepianie, często porównywana jest do stylu Norah Jones. Zespół łączy improwizację z bogatym repertuarem, w tym autorskimi kompozycjami o lekkim, ale ekscytującym tonie, tworząc unikatowe brzmienie śródziemnomorskie.

18-11-2023, godz.: 19:00, Tomasz Wendt, urodzony w 1990 roku w Gdańsku, to wybitny saksofonista, edukator i kompozytor. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie zdobył tytuł doktora i obecnie wykłada. Jego bogata współpraca artystyczna obejmuje prace z renomowanymi muzykami, takimi jak Grzegorz Nagórski czy Eric Allen z USA. Wendt zadebiutował albumem „Behind the Strings”, zdobywając nagrodę Fryderyk 2017. Jego najnowsza płyta, „Daily Things”, to introspekcyjna eksploracja codziennych emocji, z muzyką inspirowaną dniami tygodnia, łączącą doświadczenia czterech znakomitych improwizatorów.

26-11-2023, godz.: 19:00 Założony w 2011 r. przez wirtuoza skrzypiec, Siergieja Wowkotruba, zespół „Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” łączy gypsy swing z przebojami muzyki rozrywkowej i filmowej. Ich świeże podejście do jazzu i rozrywki, prezentowane w starannie przygotowanych muzycznych spektaklach, zdobywa szerokie grono słuchaczy. Zespół koncertował na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą.

01-12-2023, godz.: 19:00 Jacek Pietrzak, saksofonista i kompozytor z Łukowicy, to lider kwartetu, który wystąpi 1 grudnia w swojej rodzinnej miejscowości. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, koncertował w Europie i uczestniczył w prestiżowych festiwalach jazzowych. W grudniu 2021 z kwartetem nagrał płytę „Inspired by life”. Prowadzi także vintage-swingowy zespół Frank e la Famiglia, prezentujący taneczny jazz z lat 20 i 30.

03-12-2023, godz.: 19:00 PESH, polsko-norweski zespół ekspresywnego jazzu, łączy modern jazz z etniczną melodyką i improwizacją, celebrując kulturę obu narodów. Ich album „Peshish” odzwierciedla znaczącą, ciekawą i pełną szacunku muzyczną interakcję, z wyważonym podejściem do kompozycji i kolektywnej improwizacji. Mimo odległości, ich spójna gra opiera się na doskonałej technice i wzajemnym zrozumieniu.

Więcej informacji: Sącz Jazz Festival – festiwal jazzowy w Starym Sączu. (wstarymsaczu.pl)

Bilety: Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu – Bilety Online – Ekobilet

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź