miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecczyzna ich Matką, a my ich rodziną. Przed nami 43. Turystyczny Zlot im. majora Juliana Zubka „Tatara”

0 1 202

I tak już 22 września, po raz czterdziesty trzeci, PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu zwołuje Zlot Turystyczny im. majora Juliana Zubka ps. „Tatar”, upamiętniający partyzantów 9 Kompanii 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, działającej na terenie Sądecczyzny. Zlot odbędzie się na Hali Łabowskiej, dokąd uczestnicy udadzą się pieszo, wędrując po jesiennym Beskidzie Sądeckim.

Czytaj również: Za nami 61. Puchar Ziemi Sądeckiej. Kajakarze z Nowego Sącza najlepsi

Przy pamiątkowym pomniku, o godzinie 12:00 rozpoczną się uroczyste obchody, w których będą uczestniczyć również rodziny sądeckich partyzantów. Po uczczeniu pamięci sądeckich bohaterów, dla młodzieży przygotowano Partyzancki Bieg Na Orientację połączony z konkursem wiedzy o majorze Zubku. Na pozostałych uczestników w tym czasie będzie czekała ogniskowa strawa, przy akompaniamencie łomnickich, harcerskich gitar i pieśni żołnierskich w ich wykonaniu oraz partyzanckich opowieści z ust synów i córek żołnierzy 9 Kompanii. Po ogłoszeniu wyników i zakończeniu Zlotu poniesiemy historię sądeckich partyzantów w przyszłość, by pamięć o nich nie zaginęła w meandrach dziejów Polski i świata.

Pierwszy oficjalny zlot został zainicjowany (1979 r.) przez Władysława Stenderę, jednego z członków kompanii „Tatara” oraz, w późniejszych latach, wieloletniego i wielce zasłużonego działacza PTTK. Te spotkania były skierowane do partyzantów i miały na celu właśnie zgromadzić walczących w czasie wojny na terenach Beskidu Sądeckiego.

Po prostu – spotkanie przyjaciół, których połączyła wojna. Z biegiem lat coraz mniej partyzantów przychodziło na te przyjacielskie spotkania. Mieli coraz więcej lat i coraz mniej sił, i śmierć coraz częściej zabierała kolejnych z 9 Kompanii. Zaczęto więc gromadzić na zlocie rodziny, dzieci bohaterów Sądecczyzny.

Taka forma funkcjonuje do dzisiaj, z jednym wyjątkiem: rodziny partyzanckie poszerzyły się i otworzyły na nas – Sądeczan. Staliśmy się ich rodziną, przekazicielami ich świadectwa życia. Słuchając opowieści partyzanckich przy ognisku, śpiewając z dziećmi partyzantów piosenki harcersko-żołnierskie, oddając honory przy pomniku 9 Kompanii, staliśmy się członkami rodzin partyzantów. A przez bliskie zamieszkanie na terenie Sądecczyzny, za którą przecież walczyli, staliśmy się sąsiadami, przyjaciółmi, wnukami, prawnukami, i ich historię przekażemy dalej, następnym pokoleniom, gromadzącym się na Zlocie Turystycznym im. majora Juliana Zubka Tatara.

Dzięki temu żołnierze 9 Kompanii nadal żyją, w naszych sercach i pamięci, a wraz z nimi i Polska, za którą walczyli, bo „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”!

Do zobaczenia zatem na Hali Łabowskiej!

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź