miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądeczanin na wielkim ekranie. Premiera filmu „Ukos światła” z Dariuszem Popielą w roli głównej

0 1 935

Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zapraszają w niedzielę 28 sierpnia o godz. 11:00 na sądecką premierę filmu „Ukos światła” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem – Wojciechem Szumowskim oraz bohaterem filmu – Dariuszem Popielą.

Czytaj również: Przed nami X Jubileuszowy Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”. Karpacka Troja zaprasza

„UKOS ŚWIATŁA” JEST OPOWIEŚCIĄ o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność. Grupa młodych ludzi skupionych wokół Darka Popieli kajakarza, sportowca, człowieka, który nie zgadza się na to by hitlerowski zamiar wytarcia z historii Żydów się spełniał, prowadzi prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim.

– To co jest w judaizmie, micwa, czyli taki dobry uczynek, kiedy robisz coś dla zmarłego – pamiętasz o nim zostawiając kamień, dbasz o grób – robisz bezinteresownie, bo ta osoba nie może ci podziękować. I to jest najpiękniejsze w tej pracy – Dariusz Popiela.

Dlaczego „Ukos światła”? Tytuł wybrał reżyser filmu. Nawiązuje on do faktu, że tylko odpowiedni ukos światła rzucony na starą macewę pozwala odczytać z kamienia zatarte litery.

___

Wejściówki w cenie 2 zł dostępne online na stronie mcksokol.pl oraz w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, te. 18 448 26 00) – czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-20:00.

Dariusz Popiela – (ur. 27 lipca 1985 r.). Polski kajakarz górski, olimpijczyk, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Przygodę z kajakarstwem górskim zaczął w wieku siedmiu lat. W 2003 roku wywalczył miejsce dla Polski na igrzyska olimpijskie w Atenach. Siedmiokrotnie był mistrzem Polski. Opowieść prof. Jerzego Żołądzia (który pomagał mu w treningach jako fizjolog) o zapomnianym cmentarzu żydowskim w tej miejscowości dała impuls do działania. Odtąd angażuje się w różne inicjatywy, a jego główną ambicją jest powstrzymywanie rozprzestrzeniania się stereotypów, zachowań ksenofobicznych, antysemickich, rasistowskich, dialog wielokulturowy oraz wielowyznaniowy i poszanowanie drugiej osoby.

Czytaj również: Dariusz Popiela odznaczony Tarczą Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza

Sukcesy Darka Popieli nie były by możliwe bez pomocy sponsorów. Darek od lat współpracuje z firmami, które wspierają jego dążenia bycia najlepszym. Podczas wydarzeń młody sportowiec zawsze podkreśla ich role i znaczenie. Aktualnie Popiela współpracuje z firmami: SolGroErbetMuszynianka

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź