miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

ŻABUSIA ponownie na deskach MCK Sokół

0 390

Po wakacyjnej przerwie na scenę Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wraca sztuka Gabrieli Zapolskiej pt. ŻABUSIA w wykonaniu Teatru Towarzystwa Dramatycznego, które w kwietniu br. wznowiło – po 83 latach przerwy – swoją działalność premierą tego właśnie dramatu. Przedstawienie będzie miało miejsce w sali im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ, w poniedziałek 25 września o godz. 18.00.

Czytaj również: Święto Aktywności Obywatelskiej za nami [Zdjęcia]

W spektaklu, wyreżyserowanym przez Monikę Ślepiak i Janusza Michalika, zobaczymy: Cezarego Kmiecika (Bartnicki), Janusza Michalika (Milewski), Agatę Koszkul-Gomułkę (Milewska), Jakuba Moskala (Julian), Kingę Jaromin -Król (Helena), Ewelinę Łomnicką (Maria), Sabinę Kmak (Maniewiczowa), Dominikę Rolę (Franciszka), Barbarę Malagę (Niańka) i Basię Piechnik (Mała Jadzia).

ŻABUSIA to jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. Ta tragifarsa rozgrywa się w domu Bartnickich. Helena (nazywana słodko przez wszystkich domowników Żabusią) i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje (których oczywiście nie zdradzimy) są zaskakujące.

Żabusia reprezentuje typ kobiet, będących według Zapolskiej symptomem moralnego rozkładu. Autorka dąży w swojej sztuce do skompromitowania nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej środowiska, osób należących do znienawidzonej przez pisarkę menażerii ludzkiej, niedojrzałych i niezdolnych do podjęcia odpowiedzialności za swoje życie. W naszych współczesnych czasach, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera życie na pokaz, napisany w 1897 roku dramat Zapolskiej jest niezwykle aktualny.

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 15! Czas trwania spektaklu – ok. 1 godz. 15 min. (bez przerwy). Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ oraz online – bilety dostępne tutaj https://biletysokol.pl/b24-do-miejsc-numerowanych-i-nienumerowanych/?id=519172#total

Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów.

Źródło i fot.: MCK Sokół

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź