miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Oto 15 polskich miast z największą liczbą milionerów. Nowy Sącz wysoko w rankingu

0 4 154

W ciągu ostatniej dekady liczba Polaków, którzy zarabiają co najmniej milion złotych rocznie wzrosła czterokrotnie. Nad Wisłą żyje obecnie ponad 43 tys. milionerów. W których miastach mieszka ich najwięcej? Tygodnik „Wprost” już od kilkunastu lat publikuje mapę polskich milionerów. Co roku zbierają dane od wszystkich 16 izb administracji skarbowej w kraju, pytając, ilu mieszkańców w poszczególnych województwach zadeklarowało dochód na poziomie co najmniej miliona złotych rocznie. Na którym miejscu znajduje się Nowy Sącz? 

Czytaj również: Zrobili to! Elegancja-Francja nad Kamienicą. Wspólnie posprzątali brzeg Strefy Aktywności

Chociaż co roku liczba milionerów rośnie w tempie kilkuprocentowym, to tym razem wzrost nieco wyhamował. W 2021 roku w kraju żyło dokładnie 43 537 Polaków z dochodem na poziomie miliona złotych. W zeszłym roku liczba ta wzrosła o niewiele ponad pół procent do 43 776 osób.

Stolica najbogatsza, a kto dalej?
Prym wiedzie oczywiście Warszawa, gdzie w zeszłym roku mieszkało 4870 milionerów. Ale patrząc w skali całego województwa mazowieckiego, to najbogatszych ubyło. W 2021 roku było ich ponad 10 tys. A w zeszłym roku już tylko niewiele ponad 9 tys.

Drugim najbogatszym polskim miastem został Kraków, gdzie ponad 3 tys. osób zadeklarowało w zeszłym roku dochód na poziomie miliona złotych. Trzecie miejsce na podium zajął z kolei Poznań, gdzie żyje ponad 1,3 tys. milionerów.

Fenomen Nowego Sącza
W rankingu większość miejsc zajmują oczywiście miasta wojewódzkie, ale oprócz sporej reprezentacji mniejszych miast ze Śląska są jeszcze dwa wyjątki. Wysoką lokatę zaliczyło podwarszawskie Piaseczno, gdzie mieszka grubo ponad pół tysiąca milionerów. Bogaty jest również Nowy Sącz, w którym swój biznes prowadzi wielu bohaterów z listy 100 najbogatszych Polaków. Tam swoje lody produkują słynni bracia Koral. Tam działa Fakro Ryszarda Florka, czyli drugi największy producent okien dachowych na świecie. W Wielogłowach, również na Sądecczyźnie, swoje bramy garażowe produkuje Andrzej Wiśniowski, a siedzibę ma Newag, producent taboru kolejowego, który kontroluje Zbigniew Jakubas. I tak w jednym tylko Nowym Sączu mieszka więcej milionerów, niż w o wiele większych miastach wojewódzkich: Szczecinie, Białymstoku, Opolu czy Bydgoszczy.

Źródło: wprost

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź