miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Marsz w Nowym Sączu

7 1 776

W niedzielę, 9 lipca odbył się 8 Sądecki Marsz w rocznicę Rzezi Wołyńskiej. W tym roku jest to 80. rocznica tej straszliwej zbrodni. Organizatorem marszu była Ruch Narodowy oddział w Nowym Sączu. Marsz zorganizowały środowiska narodowe. Byli też członkowie Klubu Gazety Polskiej i GRH „Żandarmeria” oraz goście z Węgier. 

Czytaj również: Dąbrówka WYMIATA! To prawdopodobnie najbardziej zgrane osiedle w Polsce

Przypomnijmy: pierwszym zbiorowym mordem na ludności polskiej, przeprowadzonym ze szczególnym okrucieństwem, była kolonia Parośla I koło Sarn, gdzie 9 lutego 1943 r. zginęło co najmniej 155 Polaków. Latem i jesienią 1943 r. terror OUN-UPA osiągnął olbrzymie rozmiary.

Mordy na ludności polskiej, rozpoczęte w powiatach sarneńskim, kostopolskim, rówieńskim i zdołbunowskim, w czerwcu 1943 r. rozszerzyły się na powiaty dubieński i łucki, w lipcu objęły pow. kowelski, włodzimierski i horochowski, a w sierpniu także pow. lubomelski. Szczególnie krwawy był lipiec 1943 r., a zwłaszcza niedziela 11 lipca 1943 r. Tego dnia o świcie oddziały UPA – często przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej – otoczyły i zaatakowały jednocześnie 99 polskich wsi w pow. kowelskim, włodzimierskim, horochowskim i częściowo łuckim. Doszło tam do nieludzkich rzezi ludności cywilnej i zniszczeń. Wsie były palone, a dobytek grabiony. Badacze obliczają, iż tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw. Napady na świątynie były na porządku dziennym. Banderowcom chodziło o zamordowanie jak największej grupy Polaków. Tylko tej jednej „krwawej niedzieli” 11 lipca w kościele w Porycku zginęło ok. 200 parafian razem z proboszczem ks. Bolesławem Szawłowskim. W kaplicy w Chrynowie razem z grupą ok. 150 parafian zginął ks. Jan Kotwicki. W podobnych okolicznościach został zamordowany 74-letni ks. Józef Aleksandrowicz w parafii Zabłoćce.

Należy też odnotować, że ani jeden poseł ziemi sądeckiej, jak również żaden samorządowiec nie wzięli udziału w marszu.

W kaplicy w Krymnie zginęło ok. 40 wiernych, zaś w Kisielinie ok. 80 parafian. Tragiczne wydarzenia 1943 r. na Wołyniu miały istotny wpływ na rozwój polskiego podziemia, w tym powstanie największej jednostki partyzanckiej w okresie okupacji – 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Dywizja, która powstała w ramach akcji „Burza” (styczeń–luty 1944 r.), w szczytowym okresie liczyła ponad 7 tys. żołnierzy.
Mimo, że minęło 80 lat od tej tragedii nadal nie znamy miejsca, w którym ciała zabitych zostały złożone. Nie ma też dalej zgody władz ukraińskich na ich ekshumację.

Portal IPN poświęcony zbrodniom banderowców:

https://zbrodniawolynska.pl

Jacek Zygadlewicz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
7 Komentarze
  1. Dmytro pisze

    slava Ukrayini !!!!!!!!

  2. Anonim pisze

    Na front upadlincu!

  3. Krzysztof pisze

    Na front upadlincu!!!

  4. Dmytro pisze

    YA zakhyshchayu Polʹshchu vid tvoho idiotá !!!!

  5. jack pisze

    ukraincy jak jesteście w gościach to piszcie PO POLSKU

  6. kojak pisze

    Jack, jak jesteś w miarę gramotny to pisz po polsku to poprawnie. Zadanie zaczynamy z dużej litery.

  7. Anonim pisze

    proponuję młoteczek i w łebeczek 😉

Zostaw odpowiedź