Niezwykły mural powstaje w Nowym Sączu! Cnoty Kardynalne uczczą Jana Bukowskiego
W 2023 r. z okazji 150. rocznicy urodzin Jana Bukowskiego – malarza, grafika, projektanta, autora witraży, najwybitniejszego obok Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera przedstawiciela młodopolskiej szkoły zdobnictwa artystycznego, odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Nowosądecki mural (powstaje przy ul. Królowej Jadwigi), gdzie można znaleźć uwspółcześnioną wersję CNÓT KARDYNALNYCH łączy się z jubileuszem 150-lecia urodzin oraz 80-tą rocznicą śmierci Jana Bukowskiego. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Nowego Sącza Pana Ludomira Handzela.
Czytaj również: Koncert zespołu SZUMY w Spóźnionym Słowiku
Jeszcze w ubiegłym roku w sali obrad Rady Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich miała miejsce promocja książki „Sztuka Jana Bukowskiego”. W maju 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Krynicy-Zdroju odbyła się prelekcja prof. Artura Jurczyszyna na temat działalności artystycznej Jana Bukowskiego, a od czerwca br. na krakowskich Plantach można było oglądać wystawę poświęconą artyście.
– Już za niespełna tydzień zaplanowano kolejne wydarzenie – odsłonięcie muralu dla profesora Jana Bukowskiego w Nowym Sączu przy ulicy Królowej Jadwigi 39. Uroczystość przy ścianie muralu z udziałem Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzela odbędzie się w dniu 1 października (niedziela) o godzinie 12.00. Zapraszamy do wzięcia udziału w oficjalnej uroczystości – informuje Artur Jurczyszyn.
Autorem muralu jest wybitny artysta – dr Kamil KUZKO z krakowskiej ASP, zaś sponsorem dzieła Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka z Krakowa, wspierająca liczne inicjatywy dla dobra polskiej kultury. Do końca następnego tygodnia jest możliwość przeprowadzenia wywiadu z artystą – podczas jego pracy, na miejscu wykonania muralu (ul. Królowej Jadwigi 39).
Celem projektu jest upamiętnienie profesora Jana Bukowskiego, jak również przypomnienie dokonań tego wybitnego oraz zasłużonego dla Nowego Sącza i Polski – malarza, grafika, projektanta polichromii, witraży i sztuki użytkowej. Jan Bukowski (1873-1943) był jednym z założycieli Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, profesorem Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Mieszkał i uczył się w latach 1885-1893 w C. K. Gimnazjum Wyższym w Nowym Sączu. Do jego najwybitniejszych dokonań artystycznych należą wspaniałe polichromie w wielu świątyniach – m.in. w kościele pod wezwaniem Św. Kazimierza Królewicza w Nowym Sączu. Był także w swoim czasie najwybitniejszym obok Stanisława Wyspiańskiego twórcą sztuki książki, autorem wielu wybitnych okładek i winiet. W latach 1904-1915 Jan Bukowski był kierownikiem artystycznym Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym okresie Drukarnia UJ wyróżniona została pierwszą nagrodą na wystawie drukarskiej „Polska Sztuka Stosowana”, zaś jej współpracownicy – Stanisław Wyspiański i Jan Bukowski – srebrnymi medalami za zasługi artystyczno-drukarskie. Jan Bukowski jest też autorem exlibrisu Biblioteki Jagiellońskiej. Wykonał dekoracje ścienne wnętrz Nowych Łazienek Mineralnych w Krynicy – Zdroju.