miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sieć Sądeckich Wodociągów ma już 79 stref. „To ułatwia nam pracę”

0 899

Lokalizacje awarii czy potencjalnych kradzieży stają się łatwiejsze. Wszystko dzięki zintegrowanemu systemowi Sądeckich Wodociągów, który na bieżąco analizuje dane z wielu źródeł, m.in. informacje przesyłane online z każdej strefy wodociągowej.

Czytaj również: Szok! Ponad 90% z przebadanych prywatnych studni z bakteriami!

– Kilka lat temu Sądeckie Wodociągi zrealizowały największy projekt wodno-ściekowy w Małopolsce. W ramach przedsięwzięcia powstało w krótkim czasie 72 kilometry sieci wodociągowej i 184 kilometry sieci kanalizacyjnej – zaznacza Tadeusz Frączek, prezes Sądeckich Wodociągów. – Ten rozległy obszar, na którym znajdują się sieci, zmusił zarząd spółki do poszukiwań narzędzi, które pozwoliłyby sprawnie i szybko kontrolować naszą infrastrukturę.

Spółka zaczęła od sieci wodociągowej i tak powstał najbardziej zaawansowany system bilansowania strat wody w Polsce.

– Obecnie mamy już 79 stref. Taki podział obszaru sieci wodociągowej daje wiele korzyści. Między innymi pomaga w szybki sposób wykryć awarię – zawężamy obszar poszukiwań do konkretnej strefy. Jest także narzędziem wspierającym pracowników w wykrywaniu kradzieży wody – podkreśla Tadeusz Frączek.

Każda strefa jest opomiarowana. Spółka posiada, więc informacje, ile wody wpływa do danej strefy i ile z niej wypływa. Każdy wodomierz klienta znajdujący się w strefie jest również opomiarowany, stąd dane dotyczące zużycia wody przez odbiorców.

– Upraszczając wygląda to w następujący sposób: woda wpływająca do danej strefy minus woda zużyta przez klientów daje nam obraz ewentualnych start – wyjaśnia prezes spółki. – Zintegrowany system gromadzenia danych prowadzi wprost do oszczędności, bo awarie są wykrywane szybko, na bieżąco, co oznacza zmniejszenie strat wody. Dodatkowo działamy na rzecz zrównoważonej gospodarki zasobami wodnymi.

Wszystkie zebrane dane są przesyłane na bieżąco (kilka odczytów w ciągu godziny) do jednego systemu, który je analizuje. Na podstawie zebranych danych rysowane są wykresy parametrów dla stref. Każda znaleziona nieprawidłowość jest dokładnie badana zarówno w systemie jak i w terenie.

Przedsiębiorstwo zarządza systemem wodociągowym o długości 930 kilometrów oraz systemem kanalizacyjnym o długości 940 kilometrów.

Fot.: NTV

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź