miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sprawa NIK kontra RIO nabiera rumieńców! Prezes Anna Xymena Majkrzak odpiera zarzuty ws. wniosku do prokuratury

1 1 939

Jak juz informowaliśmy wczoraj, Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Krakowie złożyła do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników samorządowej spółki Nowosądecka Infrastruktura Komunalna. Chodzi o niedopuszczenie inspektorów do kontroli dotyczącej budowy stadionu Sandecji. W związku z tymi doniesieniami wystosowała oświadczenie, które zostało przesłane do naszej redakcji.

Czytaj również: Prokuratura zawiadomiona! RIO interweniuje ws. budowy stadionu w Nowym Sączu. „To czyn karalny”

Prezes Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej Anna Xymena Majkrzak odpowiadając na pytanie PAP poinformowała, że w dniu próby kontroli, czyli 7 września zostało doręczono pismo do szefa krakowskiego RIO zawierające sprzeciw wobec kontroli z powołaniem się na Prawo przedsiębiorców, skutkujące wstrzymaniem czynności kontrolnych. Zdaniem prezes Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej, RIO w Krakowie była zobowiązana rozpatrzyć tenże sprzeciw w terminie trzech dni roboczych.

„Wedle mojej wiedzy, RIO w Krakowie nie rozpatrzyła owego sprzeciwu do dnia dzisiejszego. Zwracam przy tym uwagę, iż zgodnie z Prawem Przedsiębiorców: – Nierozpatrzenie sprzeciwu w terminie, o którym mowa w ust. 7, jest równoznaczne z odstąpieniem od czynności kontrolnych – oświadczyła w piśmie prezes Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej.

W marcu b.r. Urząd Zamówień Publicznych uznał, że powołana przez Miasto Nowy Sącz do budowy stadionu spółka Nowosądecka Infrastruktura Komunalna naruszyła przepisy ustawy o zamówieniach publicznych. Już po rozstrzygnięciu przetargu na budowę obiektu w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, urzędnicy zdecydowali o rozszerzeniu inwestycji o dobudowę dodatkowych trybun i zamknięciu bryły stadionu. W tym celu w marcu zeszłego roku spółka zawarła aneks do podpisanej umowy, a powinna – zdaniem UZP – rozpisać na to przedsięwzięcie odrębny przetarg. Według UZP takie rozszerzenie stanowi bowiem „istotną zmianę umowy” i jego wykonawca powinien był zostać wybrany w przetargu.

Umowę na budowę stadionu miejskiego w Nowym Sączu prezydent tego miasta Ludomir Handzel podpisał w czerwcu 2021 roku z wybraną w przetargu sądecką firmą budowlaną Black Bird. Zgodnie z nią w pierwszym etapie inwestycji planowana była budowa stadionu, który pomieści 4500 kibiców i będzie posiadał ponad 270 miejsc dla sympatyków drużyny przyjezdnej.

W marcu 2022 roku zawarto aneks do umowy z generalnym wykonawcą budowy stadionu miejskiego. Określono w nim, że obiekt przy ulicy Kilińskiego będzie posiadał zamkniętą bryłę, która pomieści 8111 widzów.

Finalizacja inwestycji planowana jest jeszcze w tym roku, a po jej zakończeniu Stadion Miejski w Nowym Sączu ma spełniać wymogi PZPN odnośnie gry w Ekstraklasie oraz rozgrywkach międzynarodowych UEFA.

Poniżej pełna treść oświadczenia oraz dokumenty (korespondencja NIK i RIO:

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. KiboleMatole pisze

    Lepiej za pisiorów było. Nie było tego burdelu na kilińskiego. Sandecja to liga wyobraźni bo ostatnie co porafią to grać

Zostaw odpowiedź