miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Uczniowie koła naukowego „ATOM” w ogólnopolskim programie PGNiG

0 1 137

Uczniowie koła naukowego „ATOM” które działa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 (Szkoła Podstawowa nr 18) w Nowym Sączu chcą w tym roku szkolnym„ zostać ambasadorami nauki” w programie edukacyjnym „Być jak Ignacy”. To już VII edycja programu, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach.

Czytaj również: Praca na budowie wre! MCK Sokół buduje Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich

Młodzież klas 7 z pomocą Ignacego, jego współpracowników i ciekawych gości mają za zadanie zostać promotorami nauki wśród swoich rówieśników! Poprzez ciekawe doświadczenia, rozwiązywanie zagadek, obserwacje, spotkania z naukowcami uczniowie zgłębiają wiedzę w takich dziedzinach nauki jak: cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym, woda i wyporność, astronomia i Układ Słoneczny, kryptologia, szyfry i matematyka w życiu codziennym, siły wokół nas, komunikacja międzyludzka, o wzroku, świetle i złudzeniach optycznych czy podstawy ekonomii.

Na zajęciach koła naukowego pod opieką: Joanny Mikulskiej – nauczyciela fizyki i Grażyny Pałki – nauczyciela chemii uczniowie muszą pokonać 8 punktowanych etapów realizując powyższe zagadnienia na podstawie otrzymanych scenariuszy zajęć. Programowi towarzyszy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Najwyżej punktowanym zadaniem jest praca konkursowa, która polega na przygotowaniu pracy dotyczącej jednego z ośmiu tematów omawianych w programie.

Podczas realizacji tematu dotyczącego Astronomii, uczniowie zdobyli wiedzę o Mikołaju Koperniku, który jest patronem roku 2023. Mikołaj Kopernik bez wątpienia był człowiekiem podróży. Odwiedzał w swoim życiu bardzo wiele miast i krajów. Miejsca jego zamieszkania głównie kojarzone są z etapami jego edukacji. Biografowie mówią, że na studiach spędził 12 lat, a to prawie trzy razy więcej niż przeciętny polski student! Swoje pierwsze studia rozpoczął w Polsce – w Krakowie. Studiował tam astronomię, która była w owym czasie bardzo popularna. Zainteresowanie niebem i gwiazdami wyniósł z Torunia, gdzie jako dziecko chodził do szkoły parafialnej. Była to placówka o silnych tradycjach astronomicznych. Na Akademii Krakowskiej Kopernik uznawany był za jednego z bardziej wybitnych studentów. Wielkim autorytetem dla Kopernika był słynny astronom – Wojciech z Brudzewa. Następne studia Mikołaj rozpoczął we Włoszech, w Bolonii. Uczył się tam prawa kanonicznego. Później wyjechał do Padwy, gdzie studiował medycynę i uzyskał prawo do wykonywania zawodu. W Ferrarze natomiast uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego.

W międzyczasie przebywał również w Rzymie, gdzie głosił prywatne wykłady, podważające współczesne mu założenia astronomii oraz piastował posadę prawnika w papieskiej kancelarii.

Po ukończeniu studiów powrócił do Polski i osiadł we Fromborku – to ponoć tam napisał swoje największe dzieło pt. „O obrotach sfer niebieskich”, które dało mu później sławę na całym świecie. We Fromborku pełnił również rolę duchownego, czyli piastował funkcję kościelną. Astronomia była Mikołajowi bardzo bliska. Czym różniła się od astrologii? Pracownicy naukowi posługiwali się astronomią, jako dziedziną naukową popartą badaniami i wieloletnimi obserwacjami, natomiast „zwykli”, niewykształceni ludzie wierzyli w cudowną moc astrologów: wierzyli w horoskopy i magiczne mikstury.

Koło naukowe „ ATOM” może pochwalić się już jednym sukcesem. W ubiegłym roku szkolnym zajęło 8 miejsce w VI edycji programu „Być jak Ignacy” a szkoła otrzymała tytuł: „Naukowej Szkoły Ignacego”. Opiekunami koła naukowego „Atom” są nauczycielki chemii i fizyki w SP nr 18 Grażyna Pałka i Joanna Mikulska.

Tekst opracowała: Joanna Mikulska na podstawie materiałów dostępnych na stronie konkursu ”Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź