miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W Nowym Sączu powstał „Pomnik za wolność”! Oddano hołd ofiarom walki o wolność Polski

0 970

W niedzielę, 17 września, w Dzień Sybiraka w Nowym Sączu uroczyście odsłonięto „Pomnik za wolność” autorstwa prof. Czesława Dźwigaja. Monument stanął na placu obok Kościoła Św. Kazimierza. Upamiętnia miejsca kaźni II Wojny Światowej: Auschwitz, Mauthausen, Ravensbruck, Dachau, Starobielsk, Twer, Smoleńsk oraz Katyń. 

Czytaj również: Trochę to trwało, ale MAMY TO! Łącznik obwodnic Nowego Sącza oddany do użytkowania

– Wczoraj miałem niezwykły zaszczyt uczestniczyć w oficjalnym odsłonięciu Pomnika Za Wolność. Jako jeden z inicjatorów tego przedsięwzięcia jestem niesamowicie dumny, że mogłem przyczynić się do upamiętnienia tych, którzy walczyli o naszą wolność. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego projektu! – informuje poseł Patryk Wicher w mediach społecznościowych.

– To jest pomnik, który będzie łączył wszystkie środowiska. Nad prochami naszych przodków, którzy zgineli za wolność nikt nie będzie uprawiał polityki. Mamy nadzieję, że pod nim spotykać się będą mieszkańcy miasta z różnych środowisk. Co roku będzie on wzbogacany o grudki ziemi przywożone z miejsc kaźni. W ziemi będą tuby, do których będziemy je wkładać – mówi Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Pomnik ma za zadanie upamiętnienie osób, które zginęły w służbie ojczyzny jako symbol życia utraconego w imię wolności i własnych przekonań. Dzieło przedstawia półkolistą tablicę, na której umieszczone zostały miejsca kaźni polskich patriotów. Przed tablicą w centrum umieszczono rzeźbę przedstawiająca strzelistą kolumnę, na górze której umieszczona została pozłacana rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami. Dół rzeźby został okolony obręczą, która u góry ma posadowiony krzyż, a pod nim napis „Tylko orły szybujące nad graniami… nie dają się spętać żadnej niewoli”. Obok powyższej instalacji został umieszczony maszt z flagą Polski. Instalacja ma upamiętniać również lokalnych bohaterów.
 
Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź