miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zmiana na stanowisku komendanta KOSG: generał Stanisław Laciuga przeszedł na emeryturę

1 2 977

Dzisiaj w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu odbyła się uroczystość zdania obowiązków przez gen. bryg. Stanisława Laciugę – Komendanta KOSG w Nowym Sączu, który przeszedł na emeryturę. Nowym komendantem został pochodzący ze Starego Sącza gen. bryg. SG Adam Jopek, dotychczasowy szef Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. W uroczystości przekazania obowiązków wziął udział Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Bagan, a także starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, szefowie służb mundurowych i samorządowcy.

Czytaj również: To były bardzo dobre lata dla mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego!

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski podziękował gen. bryg. Stanisławowi Laciudze za dotychczasową współpracę.

W imieniu Zarządu Powiatu Nowosądeckiego dziękuję za profesjonalizm i rzetelne wykonywanie obowiązków służbowych, a także lata pracy i oddanej służby na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Sądecczyzny – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Misją funkcjonariusza Karpackiego Oddziału Straży Granicznej jest ochrona polskich granic, ale też ochrona i niesienie pomocy osobom zagrożonym. Praca sądeckich pograniczników jest nieoceniona – pokazały to szczególnie lata pandemii i wojny za naszą wschodnią granicą. To trudna, niebezpieczna i ciężka służba, wymagająca poświęceń, wyrzeczeń i ryzyka. Funkcjonariusze KOSG zawsze stawali na wysokości zadania. Dzięki temu Polacy mogą czuć się bezpieczni w swoim kraju, bo wiedzą, że granic strzegą profesjonaliści. Pod Pana kierownictwem sądeccy pogranicznicy wzorowo wykonywali swoją pracę. Dzisiaj, kiedy zdaje Pan obowiązki Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, pragnę serdecznie podziękować za współpracę i codzienne zaangażowanie przy podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Ziemi Sądeckiej i licznie odwiedzających nasz region turystów. Życzę wszelkiej pomyślności na emeryturze i wykorzystania tego czasu na realizację planów i projektów, na które do tej pory nie było czasu.

Przechodzący na emeryturę gen. bryg. Stanisław Laciuga podziękował swoim zwierzchnikom, ale przede wszystkim pracownikom, którzy na co dzień wspierali go w wykonywaniu obowiązków. Swojej żonie wręczył bukiet czerwonych róż.

– Pan generał Stanisław Laciuga przechodzi na emeryturę po blisko 30 latach służby na rzecz naszej ojczyzny – mówił Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Bagan. – Od ośmiu lat prowadził funkcjonariuszy w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu. Dziękuję za to, że stworzył Pan tutaj wspaniały zespół i z wielkim zaangażowaniem realizował bardzo trudne, szczególnie w ostatnich latach, zadania. Życzę zdrowia, pogody ducha i oczywiście zawsze zapraszam do odwiedzenia jednostek Straży Granicznej.

Generał brygady SG Adam Jopek urodził się w Suchej Beskidzkiej. Jest absolwentem Wydziału Wojsk Zmechanizowanych Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu (promocja 1997 r.), Wojskowego Instytutu Historycznego Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, Wyższego Kursu Obronnego Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie oraz Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w zakresie tożsamości społeczno-kulturowej narodów Środkowego i Bliskiego Wschodu. Były oficer Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA. W Straży Granicznej pełni służbę od 1999 roku, gdzie do maja 2013 r. wykonywał obowiązki służbowe w bezpośredniej ochronie granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego w Karpackim Oddziale SG na kierunku polsko – słowackim w Piwnicznej – Zdroju oraz w Podlaskim Oddziale SG na kierunku polsko – białoruskim w Kuźnicy (maj 2013 – sierpień 2016). Jednocześnie na tych odcinkach był Pomocnikiem Pełnomocnika Granicznego. Brał udział w misji Agencji FRONTEX na granicy słowacko – ukraińskiej, jak również w projektach realizowanych przez Agencję FRONTEX na granicy litewsko – białoruskiej.

Gen. bryg. SG Adam Jopek od 1 września 2016 roku  realizował obowiązki służbowe na stanowisku Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Jednocześnie będąc Pełnomocnikiem Granicznym na odcinku polsko-czeskim i polsko-słowackim.

W trakcie dotychczasowej służby gen. bryg SG Adam Jopek został odznaczony: Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju (2014 r.), Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa (2015 r.), Odznaką Straży Granicznej (2015 r.), Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Straży Granicznej (2016 r.), Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę (2017 r.), Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju (2018 r.), Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Policji (2019 r.), Złotą Odznaką Za Zasługi w Pracy Penitencjarnej (2019 r.), Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2019 r.), Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Straży Granicznej (2020 r.),Honorową Odznaką Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych (2021 r.), Brązową Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej (2021 r.),Złotym Jabłkiem Sądeckim (2021 r.), Odznaką Pamiątkową 82. Oleśnickiego Batalionu Ewakuacji Sprzętu (2022 r.), Odznaką Funkcjonariusza KaOSG (2022 r.), Srebrną Odznaką Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej (2022 r.), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2022 r.). Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (2023 r.), Odznaką Pamiątkową Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (2023 r.), Medalem pamiątkowym 9 Pułku Ułanów Małopolskich Ochotniczego Szwadronu Opole (2023 r.), Medalem 100-lecia Powstania Policji Państwowej (2023 r.) oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej (2023 r.).

Fot. Maria Olszowska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Artur pisze

    Dobrze, że nastała zmiana,trochę przyda się porządku w tym oddziale z układami rodzinnymi i przyjacielskimi.Gen.Jopek wprowadzi trochę porządku i przetasowań wśród naczelników politycznych.

Zostaw odpowiedź