miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Co nas czeka w pogodzie na weekend?

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 8-10.12.2023 r.

0 605

W najbliższych dniach do Polski wkroczy stopniowe ocieplenie, jednak poprzedzone ono będzie niebezpieczną pogodą. Spodziewamy się opadów śniegu, przechodzących w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący, który powodować będzie gołoledź. Na drogach i chodnikach nadal ślisko i niebezpiecznie.

Czytaj również: Hotel Beskid. Wyjątkowa Noc Sylwestrowa coraz bliżej! Czeka Cię wystrzałowa zabawa, w doborowym towarzystwie

PIĄTEK (08.12)

Sytuacja baryczna
Polska jest pod wpływem klina wyżu znad Rosji, ale w dzień krańce zachodnie znajdą się na skraju niżu znad Wysp Brytyjskich. Jesteśmy w polarnej masie powietrza, jedynie wschodnia i północno-wschodnia część kraju pozostaje w powietrzu pochodzenia arktycznego. Ciśnienie powoli spada.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu miejscami małe. Rano miejscami mgła marznąca ograniczająca widzialność do 200 m, w dolinie Wisły mgła może utrzymywać się do godzin południowych. Miejscami słabe opady śniegu i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od –3°C do 0°C, w rejonach podgórskich od –4°C do –1°C, wysoko w Beskidach, wysoko w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od –4°C do –1°C, na szczytach Tatr około –4°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni, miejscami zmienny. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, gdzieniegdzie zmienny.

Kraków: -2°C
Nowy Sącz: -2°C
Kielce: -3°C
Rzeszów: -2°C
Zakopane: -3°C

SOBOTA (09.12)

Sytuacja baryczna
Wschodnia Polska pozostanie pod wpływem klina wyżu znad Rosji, reszta kraju znajdzie się w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich, w strefie frontu okluzji. Napływać będzie chłodna masa powietrza polarnego morskiego.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu miejscami małe. Rano miejscami mgła marznąca ograniczająca widzialność do 200 m, w dolinie Wisły mgła może utrzymywać się do godzin południowych. Po południu na zachodzie regionu możliwe słabe opady śniegu i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od –3°C do 0°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 1°C, wysoko w Beskidach oraz w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od –2°C do 1°C, na szczytach Tatr około –3°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i wschodni, miejscami zmienny. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Kraków: -2°C    
Nowy Sącz: -2°C
Kielce: -2°C    
Rzeszów: 0°C   
Zakopane: 0°C

NIEDZIELA (10.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie zasięgu zatoki niżu znad Danii, w strefie frontu okluzji, za którym zacznie napływać cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, śniegu z deszczem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 1°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy.

Kraków: 0°C    
Nowy Sącz: 0°C
Kielce: 1°C    
Rzeszów: 1°C   
Zakopane: –1°C

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź