miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Już za chwileczkę, już za momencik! Obwodnica w Chełmcu dla mieszkańców za kilka dni [Zdjęcia]

0 3 335

Już za kilka dni otwarta zostanie dla kierujących obwodnica Chełmca (pow. nowosądecki, Małopolskie), łącząca drogę krajową nr 28 z północną obwodnicą Nowego Sącza. W dniu dzisiejszym na długo wyczekiwanym przez mieszkańców Sądecczyzny trwają ostatnie odbiory. Inwestycja powstaje w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Jak przekazał nam Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), budowa obwodnicy Chełmca, która rozpoczęła się w styczniu 2022 roku dobiegła końca i już w przeciągu kilku najbliższych dni zostanie przekazana do użytkowania. Inwestycję za prawie 50 mln zł realizuje konsorcjum Swietelsky AG i Swietelsky Rail Polska. Powstaje ona w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Czytaj również: Legendarne połączenie nabiera realnych kształtów! Wbito pierwszą łopatę, wkrótce w godzinkę do Krakowa

 

– Oddanie obwodnicy do użytkowania nie jest zagrożone i nastąpi w okresie najbliższych kilku dni. Dzisiaj i jutro odbywają się ostatnie odbiory –  mówi Kacper Michna, specjalisty ds. komunikacji społecznej GDDKiA. – Wszystkie prace zostały zakończone. Do odbiorów oddajemy taki stan, który zezwala na ruch pojazdów, więc wszystko na prawdę jest już gotowe – dodał.

Nowa trasa licząca niespełna 1,5 km długości ma dla mieszkańców Chełmca i Nowego Sącza ogromne znaczenie. Obwodnica będzie drogą jednojezdniową, a ruch w każdym kierunku będzie prowadzony jednym pasem. Połączy rondo siostry Czesławy Lorek z rondem im. ks. prof. Bolesława Kumora, pozwalając na ominięcie przebiegających przez centrum Chełmca ul. Limanowskiej i Marcinkowickiej.

Według wyliczeń GDDKiA przez skrzyżowanie tych ulic w styczniu 2020 roku codziennie przejeżdżało ponad 26 tysięcy pojazdów, w tym ponad 3,6 tysiąca samochodów ciężarowych i dostawczych.

Zmodernizowane zostały dwa ronda, na początku i na końcu nowego odcinka. Zostały również przebudowane drogi gminne (ul. Batalionów Chłopskich, Leśna i Węgrzynek). Wzdłuż nowego odcinka w wyznaczonych miejscach powstały ekrany akustyczne.

Nowa trasa domknie od zachodu północną obwodnica Nowego Sącza i wyprowadzi z centrum wsi ruch tranzytowy, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców.

Obwodnica Chełmca stanowi brakujący łącznik między północną i zachodnią obwodnicą Nowego Sącza, które zostały oddane do użytku w 2015 roku. Pierwsza z nich to 2-kilometrowa droga – część DK28 Zator – Przemyśl. Nad torami kolejowymi, ulicą Dunajcową i rzeką Dunajec przebiega przez nowy most. 6-kilometrowa obwodnica zachodnia Nowego Sącza biegnie od skrzyżowania z obwodnicą Starego Sącza i Podegrodzia do Biczyc Dolnych, gdzie łączy się z DK28.

Kalendarium

  • 20 czerwca 2016 – podpisanie umowy na przygotowanie Koncepcji Programowej obwodnicy
  • 6 października 2017 – złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 15 kwietnia 2019 – wydanie przez Wójta Gminy Chełmiec decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 26 września 2019 – podpisanie umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej drogi
  • 30 listopada 2020 – złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej
  • 28 lipca 2021 – wydanie przez Wojewodę Małopolskiego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej
  • 21 grudnia 2021 – podpisanie umowy na roboty budowlane
  • 14 stycznia 2022 – przekazanie placu budowy wykonawcy
  • 14 lutego 2022 – rozpoczęcie robót budowlanych
  • wrzesień 2023 – oddanie odcinka drogi do ruchu

Opr. miastoNS.pl
Fot.: miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź