miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowa jednostka wojskowa na Sądecczyźnie! Zadaniem 21. Lekkiego Batalionu Górskiego – zapewnienie bezpieczeństwa Małopolsce

0 3 607

Zadaniem żołnierzy 21. Lekkiego Batalionu Górskiego będzie zapewnienie bezpieczeństwa w terenie górzystym, czyli zapewnienie bezpieczeństwa Małopolsce – poinformował w poniedziałek w Wojnarowej szef MON Mariusz Błaszczak. Nowa jednostka wojskowa w Wojnarowej i jej pododdział bojowy wysokogórski w Zakopanem, czyli 21. Lekki Batalion Górski, podporządkowany będzie 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

Czytaj również: Mamy 1,25 mln na budowę toru kajakowego. „Ten obiekt należy się Sączowi i całej Sądecczyźnie”

– Szef MON mówił w poniedziałek, że chodzi o „pokazanie kolejnego etapu prac związanego z powołaniem do życia kolejnej jednostki”. „Batalion Górki będzie przeznaczony do sprostania warunkom trudnym, a więc do tego, by sprostać terenom górzystym i zadbać o bezpieczeństwo w terenach trudno dostępnych – wskazał. – Wojsko Polskie rozwija się bardzo dynamicznie, batalion wchodzi w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która jest częścią 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dywizja ta powstała na gruzach zlikwidowanej w 2011 r. 1. Warszawskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki – mówił szef MON.

– Niesamowite wiadomości z Wojnarowej! Pamiętacie moją tajemniczą zapowiedź sprzed kilku tygodni? Dziś mogę to już ujawnić OFICJALNIE, prosto po konferencji Ministra Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak! W naszej ukochanej Wojnarowej trwa budowa NOWEJ JEDNOSTKI WOJSKOWEJ! Bądźmy dumni z naszej lokalnej społeczności, która jest częścią czegoś naprawdę WIELKIEGO! – poinformował poseł z Nowego Sącza, Patryk Wicher.

Przypomniał, że rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe, „szczególnie te, które były położone na wschód od Wisły”. „Rząd PiS przywraca te jednostki do życia. Co więcej, powołujemy nowe jednostki w miejscach, w których ich wcześniej nie było. Dlaczego? Bo bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze; bezpieczeństwo każdego skrawka terytorium Polski” – podkreślił.

Minister zapewnił, że jednostki wojskowe są budowane w bardzo szybkim tempie. „Przykłady można zaczerpnąć z woj. podlaskiego – jednostka w Kolnie, czy z woj. warmińsko-mazurskiego – jednostka w Olecku. Obie jednostki zostały uruchomione w ciągu kilku miesięcy” – zaznaczył minister.

Jak mówił, „już niebawem i tu będą kontenery, w których będą mieściły się koszary dla żołnierzy”. „Podkreślam, zadaniem tych żołnierzy będzie zapewnienie bezpieczeństwa w terenie górzystym, czyli zapewnienie bezpieczeństwa Małopolsce” – oświadczył szef MON.

Generał dywizji Wojska Polskiego Arkadiusz Szkutnik wyjaśnił, że formowany Lekki Batalion Górski będzie wysoce manewrową, zdolną do przerzutu drogą powietrzną, autonomiczną, wyspecjalizowaną w działaniach wysokogórskich jednostką wojskową wchodzącą w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Ten batalion będzie przeznaczony poradzenia sobie w trudnych warunkach, a więc do tego, by być wyszkolonym, żeby zadbać o bezpieczeństwo w terenach górzystych i trudnodostępnych – podkreślał szef MON, Mariusz Błaszczak.

Generał zapowiedział, że proces formowania jednostki będzie się odbywał w dwóch lokalizacjach: w Wojnarowej, gdzie będzie znajdowało się dowództwo, sztab, pododdziały bojowe oraz pododdziały wsparcia i zabezpieczenia, oraz w Zakopanem, gdzie będzie znajdował się jeden z pododdziałów bojowych wysokogórskich, dedykowany do specyficznych działań w górach wysokich oraz pododdziały wsparcia i poddziały dowodzenia.

Batalion ma liczyć do 650 żołnierzy wyposażonych w najnowocześniejszy, lekki sprzęt, który jest charakterystyczny dla pododdziałów górskich.

„Mówimy tutaj o pojazdach lekkich, pojazdach 4 x 4 terenowych, lekkich pojazdach rozpoznawczych, bezpilotowych statkach powietrznych oraz szeregu środków rażenia dedykowanych dla pododdziałów lekkich – to są przeciwpancerne pociski kierowane typu Spike i Javeline oraz Carl Gustaf” – mówił gen. Szkutnik.

Dodał także, że etap formowania będzie odbywał się w dwóch przedziałach czasowych – 2023-2025 – formowanie dowództwa sztabu, pododdziałów, dwóch pododdziałów bojowych oraz oddział wsparcie i zabezpieczenia. Etap drugi 2026-2029 – formowanie kolejnych pododdziałów wsparcia, kolejnego podziału bojowego oraz dokończenie formowania dowództwa i sztabu. Plan zakłada, że w 2029 r. jednostka osiągnie pełną zdolność bojową i będzie gotowa do certyfikacji do uzyskania tak zwanego statusu Full Operating Capability, czyli gotowości do pełnego spektrum działania w ramach 21. Brygady Strzelców Podhalański.

„Chciałbym podkreślić, że formowanie lekkiego Batalionu Górskiego jest dopełnieniem zdolności bojowych 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którego głównym rejonem zainteresowania będą Tatry, Karpaty, Przełęcz Dukielska oraz Przesmyk Przemyski i będzie to dopełnieniem obszaru odpowiedzialności między Przemyślem a Kotliną Kłodzką, gdzie znajduje się 22. Batalion Piechoty Górskiej, wchodzący w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich” – mówił gen. Szkutnik.

Generał zaapelował, aby młodzi ludzie wstępowali w szeregi przede wszystkim nowo formowanej jednostki wojskowej Lekkiego Batalionu Górskiego.

„Jest to przede wszystkim batalion dedykowany dla prawdziwych twardzieli, dla ludzi gór, dla ludzi, którzy oczekują od wojska prawdziwej przygody, stabilności i dobrej pracy” – zaznaczył.

Autor: Polska Agencja Prasowa

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź