miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Teren zaczyna przypominać już drogę. Łącznik obwodnic nabiera kształtów

0 733

Z niewielkimi opóźnieniami prowadzone są roboty przy budowie 1,8 km łącznika obwodnic Nowego Sącza. Aktualnie kładzione są kolejne warstwy nasypu drogowego, ściany oporowe, obiekty inżynierskie. Zaawansowanie robót drogowych wynosi 30%. natomiast mostowych 35%. Prace prowadzone będą również w okresie zimowym. Termin zakończenia prac nie jest zagrożony. Zgodnie z umową trasa ma być gotowa w listopadzie 2023 r. Jej koszt to ponad 49,7 mln zł. Budowę obwodnicy Chełmca realizuje konsorcjum Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Austrii.

Czytaj również: Adam Małysz w nowosądeckim szpitalu! Skorzystają z oddz. Hematologicznego

Obwodnica Chełmca będzie fragmentem drogi krajowej nr 28 i jednocześnie częścią północnego obejścia Nowego Sącza. Droga powstanie pomiędzy dwoma istniejącym rondami: na obecnej drodze krajowej nr 28 (ul. Limanowska w Chełmcu) oraz na drodze powiatowej nr 25219 (ul. Marcinkowicka w Chełmcu).

Inwestycja znajduje się na liście zadań ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023. Decyzja środowiskowa dla tego zadania wydana została w październiku 2018 r., a od września 2019 r. trwało opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z projektem budowlanym. W sierpniu br. wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (zrid) dla budowy tej obwodnicy. 

Obwodnica Chełmca będzie kontynuacją zrealizowanego fragmentu północnej obwodnicy Nowego Sącza.

Łącznik obwodnicy północnej i zachodniej, za którego budowę odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jest niezbędny do tego, żeby objechać Nowy Sącz bez konieczności wjeżdżania do miasta. Dodatkowo ominiemy zakorkowany wiecznie Chełmiec.

W 2015 roku zostały oddane do użytku obwodnice północna i zachodnia Nowego Sącza. Pierwsza z nich to 2-kilometrowa droga będąca częścią DK28 Zator – Przemyśl. Nad torami kolejowymi, ulicą Dunajcową i rzeką Dunajec przebiega przez nowy most. 6-kilometrowa obwodnica zachodnia Nowego Sącza biegnie od skrzyżowania z obwodnicą Starego Sącza i Podegrodzia do Biczyc Dolnych, gdzie łączy się z drogą DK28.

źródło i fot.: GDDKiA w Krakowie

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź