miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Unikatowa wystawa rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich nareszcie w Piwnicznej-Zdroju

0 474

W piątek tj. 15 września, o godz. 17.00 w Pijalni Artystycznej w Piwnicznej-Zdroju odbędzie się wernisaż wystawy rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich,  które w ubiegłym roku zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (Konwencja UESCO). Po Białym Dunajcu, Nowym Sączu, Szymbarku i Myczkowcach w Bieszczadach, niezwykłą wystawę zobaczą również Czarni Górale z Piwnicznej-Zdroju.

Czytaj również: Wyjątkowe wydarzenie w trudnych czasach: ruszył kongres Krynica Forum 2023

Tkanie rękawic furmańskich to tradycja, która była znana niemalże w całym paśmie Karpat. Ciepłe wełniane rękawice, były niezbędne do prac zimowych w gospodarstwie (szczególnie dla furmanów). Tkali je samodzielnie mężczyźni na specjalnej przestrzennej formie zwanej deską. Pod koniec XX wieku tradycja zaczęła zanikać. Zmienił się styl życia górali Karpat, wełna z owiec przestała być łatwo dostępna, a inne rękawice można było kupić w sklepach.

Jednak miłość do tradycji sprawiła, że w Piwnicznej-Zdroju i okolicach nadal są one wytwarzane, a w listopadzie 2022 roku tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali, zostało wpisane na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (konwencja UNESCO). 

Dbając o zachowanie pamięci o dawnych mistrzach tej tradycji, pojawiła się inicjatywa, aby pokazać również, jak wyglądały te dawne. Na wystawie można zobaczyć 30 par takich rękawic.

Pomysł na zrobienie pierwszej rekonstrukcji pojawił się, gdy postanowiłyśmy utkać rękawice dla senatora Bernie Sandersa. Wybór padł na najstarsze rękawice ze zbiorów Muzeum w Piwnicznej-Zdroju, utkane przez Tomasza Pająka. Potem Małgosia Polańska-Kubiak zaczęła szukać innych rękawic w muzeach na terenie Polski i Słowacji. Gdy utkałyśmy ponad 10 par powstał pomysł, aby zorganizować wystawę rekonstrukcji. Tkanie rękawic zajęło nam ponad 2 lata i dziś możemy zaprezentować 30 zrekonstruowanych par z terenu całej Polski i jedna ze Słowacji – mówi Urszula Lis, jedna z organizatorek cyklu wystaw.

Przy okazji wystawy powstał również niepowtarzalny katalog, w którym prezentujemy wszystkie zrekonstruowane pary. Obecnie to jedyna tego typu publikacja, gdzie można zobaczyć rękawice wykonane przez różne grupy polskich górali – dodaje Urszula Lis z Przestrzennego tkactwa czarnych górali.

Wystawa, której pomysłodawcami są Urszula Lis, Małgorzata Polańska- Kubiak, Barbara Talar i Marcelina Kubiak, a organizatorem Towarzystwo Miłośników Piwnicznej i Przestrzenne tkactwo czarnych górali jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

TERMIN WYSTAWY: 15 -25  września

WERNISAŻ: 15 września, godz. 17.00

GDZIE: Pijalnia Artystyczna w Piwnicznej-Zdroju, ul. Zdrojowa 42

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź