miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Uroczyste obchody 74 rocznicy pacyfikacji Barnowca

0 1 054

Dzisiaj, 26 lutego o godzinie 11 odbyła się uroczysta msza św. w kaplicy w Czaczowie pod wezwaniem Matki boskiej Wspomożycielki Wiernych. Była ona poświęcona 74 rocznicy pacyfikacji sąsiedniej wioski – Barnowca. Mszę św. koncelebrowali – proboszcz ks. Henryk Madziar i ks. dr Łukasz Niepsuj, wykładowca Katolickiej Nauki Społecznej. Na uroczystość przybyli posłowie: Jan Duda i Patryk Wicher. Gminę reprezentowała Wójt Marta Słaby. Byli też radni i sołtysi.

Czytaj również: Dariusz Popiela Sądeczaninem Roku 2022. Głosujący w plebiscycie nie mieli wątpliwości

Fundację „Osądź mnie Boże” reprezentował natomiast jej prezes Jerzy Basiaga. Był prezes Gazety Polskiej im. Jana Olszewskiego – Tomasz Baliczek i wiceprzewodnicząca klubu Gazety Polskiej im. ks. Gurgacza – Halina Maline. Przybyli członkowie Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II i poczty sztandarowe szkół z Gminy Łabowa. Nie zabrakło też pań z koła Gospodyń Wiejskich z Barnowca z przewodniczącą Krystyną Ziają i wiceprzewodniczącą Urszulą Wójtowicz. Homilię wygłosił ks. Łukasz. Powiedział m. in.: samo opieranie się na jakiejś rocznicy byłoby puste, my musimy wyciągnąc jakieś nauki dla siebie.

Ci którzy wtedy przyjęli to cierpienie chcą nas czegoś nauczyć. Dziękujemy dziś Bogu za ich postawę życia.

Moi kochani postawa waszych ziomków daje wam dziś tożsamość – to KIM jesteście ! Ta ich zwyczajność była nadzwyczajnością ! Dla Ojczyzny jest ważne żeby dobrze dla niej żyć … i to jest zadanie dla nas!

Żeby ich ofiara nie poszła na marne … pamiętajcie nie można stchórzyć gdy pojawiają się trudności … patrzcie w przyszłość i stawiajcie sobie wielkie wymagania ! Bo może przyjdzie taka chwila że tylko ofiarą będziesz mógł zagwarantować wolność Polsce ! Jakie to jest zadanie dla rodziców ! I pamiętaj klękaj tylko przed Panem Bogiem!

Rozwijaj miłość do ojczyzny do rodziny do honoru no i oczywiście do Boga!

Po mszy św. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej rozpoczęła się część druga uroczystości.

Na część artystyczną zaprosiła dyrektor szkoły Lucyna Jurczak. Uczniowie zaprezentowali piękne widowisko patriotyczne, na które składały się wiersze i pieśni.

Następnie głos zabrała wójt Gminy Łabowa Marta Słaby. Powiedziała m. in.:
Przed 74 laty, kiedy dogasał opór armii polskiej walczącej z najeźdźcami: niemieckim i sowieckim, a w miastach grzmiały jeszcze strzały i bomby agresora niszcząc ich kolejne gmachy-rodziła się inicjatywa kontynuowania walki. Klęska militarna nie odebrała Polakom woli bycia wolnymi. Wszak wolność ojczyzny i niepodległość, jakże była krótka po ponad wiekowej niewoli?!

I ponownie wówczas rozpoczęli marsz, bojowy marsz do niepodległości, jak to czynili na przestrzeni wieków ich przodkowie, żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia – to oni Żołnierze Wyklęci którzy nie prosili, nie kłaniali się w pas. Oni uwierzyli!
Jednakże nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności, jak mówił nasz Wielki Rodak Święty Jan Paweł II – „wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć”. Pomni tych słów, a także historii naszego kraju dokładamy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę.

Dlatego stojąc przed Pomnikiem Żołnierza Wyklętego chciałabym z głębi serca podziękować wszystkim, którzy przez wszystkie lata pamiętają, chylę dzisiaj głowę, przed Wami Czcigodni Mieszkańcy którzy staliście się środowiskiem „kibiców” czczących Żołnierzy Wyklętych przez tyle lat. Dziękuję Państwu za tą wielką wiarę, a często i odwagę, jaką w sobie mieliście.

Dzisiaj w tym wyjątkowym dniu pozwolę sobie prosić Was o jedno – kiedy siądziecie Państwo przy niedzielnym obiedzie, kiedy w pokoju będziecie cieszyć się bliskością rodziny, WTEDY opowiedzcie najbliższym, WTEDY przypomnijcie młodym pokoleniom, co wydarzyło się 74 lata temu. Wówczas WTEDY PAMIĘĆ o naszych bohaterach, PAMIĘĆ o Polsce, PAMIĘĆ o przelanej krwi nigdy nie zginie Ku Pamięci Żołnierzom Wyklętym.

Część i chwała Bohaterom!!!

Chciałabym podziękować organizatorom Kołu Gospodyń Wiejskich z Barnowca na czele z Panią Prezes Krystyną Ziaja i Pani Wiceprezes Urszulą Wojtowicz, Panu Radnemu Robertowi Kłębczykowi, Pani Sołtys Edycie Mirek oraz całej radzie sołeckiej Sołectwa Barnowiec, Panu Jerzemu Basiadze z Fundacji Osądź mnie Boże imienia Księdza Władysława Gurgacza, Pani Dyrektor Lucynie Jurczak oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszych obchodów. Pocztom sztandarowym oraz wszystkim przybyłym. Chciałabym też podziękować organizatorom dzisiejszych uroczystości. Szczególne podziękowania należą się Panu Marszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu oraz Województwu Małopolskiemu partnerowi głównemu dzisiejszych obchodów.

Następnie głos zabrał Jerzy Basiaga – prezes Fundacji „Osąź mnie Boże”. Powiedział:
Dokładnie 6 lat temu 26 lutego 2017 roku, w 68 rocznicę pacyfikacji Barnowca, odbyła się po raz pierwszy uroczysta msza święta, w intencji wszystkich aresztowanych i maltretowanych przez UB i KBW mieszkańców tej wsi. Inicjatorami tego wydarzenia byli: Marian Ryba, Jacek Zygadlewicz oraz Ja, Jerzy Basiaga. Jestem wdzięczny za to, że mogę brać udział w tej uroczystości oraz czcić pamięć niewinnych ludzi, których krew przelała się w imię naszej ojczyzny.

Ci ludzie stracili życie za miłość, wiarę, przyjaźń i lojalność. Ci ludzie byli bici, torturowani, szantażowani oraz skazani na śmierć.

Ci ludzie tracili bliskich, lecz wierzyli, że jeszcze się z nimi spotkają. Ci ludzie przełożyli dobro ojczyzny ponad swoje, lecz czym jest ojczyzna? W swym wierszu Maria Konopnicka pięknie napisała: „ Ojczyzna moja – to ta ziemia droga, Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga, Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła w polskiej mnie mowie pacierza uczyła…

Następnie głos zabrali jeszcze posłowie: Jan Duda i Patryk Wicher. Uczestnicy uroczystości delektowali się pyszną grochówką i ciastami. Smakołyki te przygotowały panie z koła Gospodyń Wiejskich z Barnowca.

Jacek Zygadlewicz (tekst + fot.)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź