miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zdobądź miliony na renowację zabytków! Rusza druga edycja Rządowego Programu Odbudowy

0 559
Gminy, powiaty i województwa z całej Polski mogą już składać wnioski o dofinansowanie w drugim naborze Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wnioski samorządy mogą składać w Aplikacji Polski Ład. Nabór potrwa do 16 sierpnia 2023 roku. W pierwszej do Nowego Sącza trafiło 4 628 336,21 zł. Renowacji poddane zostaną 3 zabytki: Bazylika św. Małgorzaty, Kościół Ewangelicko-Augsburski oraz Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek. Na Sądecczyznę dofinansowanie uzyskały również gminy: Gródek nad Dunajcem, Grybów, Kamionka Wielka, Korzenna, Krynica-Zdrój, Łabowa, Łącko, Łososina, Nawojowa, Stary Sącz, m. Grybów, Piwniczna-ZdrójŁącznie to prawie 20 milionów złotych.
 

Czytaj również: Ponad 6 milionów na lokalną infrastrukturę. Rozstrzygnięto Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg [Wyniki]

Wysokość wsparcia z programu wynosi nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Oznacza to, że wkład własny samorządu wynosi minimum 2 proc.

To świetna informacja, dbamy o naszą tradycję i dziedzictwo narodowe. Gorąco zachęcam do składania wniosków w ramach programu odbudowy zabytków – mówi poseł Patryk Wicher, poseł na Sejm RP. – W tym miejscu należy podkreślić, że w pierwszej edycji do naszego regionu trafiły miliony! Do Nowego Sącza trafiło 4,6 mln złotych, a na Sądecczyznę 14,8 miliona złotych – dodaje parlamentarzysta z Nowego Sącza.

W programie można wnioskować o dofinansowanie wydatków w dwóch obszarach inwestycyjnych:

  • Finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840) lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wnioskodawca lub podległa mu jednostka organizacyjna musi być właścicielem obiektu lub mieć prawo do użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.
  • Udzielanie przez wnioskodawcę dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Prace muszą dotyczyć zabytku wpisanego do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub znajdującego się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Każda jednostka samorządu terytorialnego (JST) może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków w trzech limitach dofinansowania:
  • do 150 000 złotych
  • do 500 000 złotych
  • do 3 500 000 złotych
JST mogą składać wnioski w aplikacji Polski Ład. Po zakończeniu naboru Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu, przekaże raport do działającej przy przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Komisji ds. wsparcia Programu. Komisja przeanalizuje wnioski i przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania.
 
Szczegółowe informacje dotyczące programu dostępne są na stronie internetowej BGK.
 
Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź