miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – kalendarz wydarzeń 2023 r.

0 1 599

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.  Wydarzenia związane z uczczeniem bohaterów na Sądecczyźnie rozpoczną się już jutro (26 lutego) uroczystą Mszą Św. na Czaczowie (gm. Łabowa). Poniżej pełny scenariusz obchodów święta „Żołnierzy Wyklętych” w naszym regionie.

Czytaj również: „Służyć wiernie Narodowi Polskiemu”! Nowi pogranicznicy złożyli rotę ślubowania

26.02.2023 r. – GODZ. 11.00 CZACZÓW.
UROCZYSTA MSZA ŚW. Z OKAZJI 74 ROCZNICY PACYFIKACJI BARNOWCA.

28.02.2023 r. – GODZ. 11.00 NOWY SĄCZ.
DOM GOTYCKI, UL. LWOWSKA 3 UROCZYSTE OTWARCIE WYSTAWY „KS. WŁADYSŁAW GURGACZ KAPELAN POLSKI PODZIEMNEJ” ZAPRASZAJĄ: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Wystawa czynna do 30 marca 2023 r.
WSTĘP WOLNY.

01.03.2023 r. NOWY SĄCZ.
GODZ. 16.00
CMENTARZ KOMUNALNY PRZY UL. REJTANA. (KWATERA AK I BCH.) UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE I POŚWIĘCENIE KRZYŻA ZAMORDOWANYCH I POCHOWANYCH TU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH (W TYM ADAMA KLIMCZAKA PS. „SROKA”
Z BARNOWCA)
GODZ. 17.00
MCK „SOKÓŁ” (SALA SICHRAWY) UL. DŁUGOSZA 3. REFERAT JACKA ZYGADLEWICZA PT. : „ KPT. JÓZEF STOJEK I ODDZIAŁ PARTYZANCKI „GROT”, ORAZ REFERAT KAMILA OLESIŃSKIEGO PT. : „ASPEKTY UPAMIĘTNIENIA ZBROJNEJ KONSPIRACJI ANTYKOMUNISTYCZNEJ NA TERENIE MAŁOPOLSKI”
WSTĘP WOLNY.

06.03.2023 r. – GODZ. 11.00 NOWY SĄCZ.
PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA, UL. JAGIELLOŃSKA 61. WYKŁAD DR MARCINA KASPRZYCKIEGO (IPN KRAKÓW) PT. „ANDRZEJ SZCZYPTA – ŻOŁNIERZ WYKLĘTY”.
WSTĘP WOLNY.

13.03.2023 r. NOWY SĄCZ. – godz. 16.00 NOWY SĄCZ.
MCK „SOKÓŁ” uroczystości wręczenia medali 100-lecia Odzyskanej Niepodległości od Prezydenta RP. REFERAT JACKA ZYGADLEWICZA PT. : „ SĄDECCY WYKLĘCI”,
ORGANIZATORZY: KLUB GAZETY POLSKIEJ NOWY SĄCZ I FUNDACJA „OSĄDŹ MNIE BOŻE”
WSTĘP WOLNY.

14.03.2023 r. – GODZ. 18.30 NOWY SĄCZ.
SALKA PRZY KOŚCIÓŁKU KOLEJOWYM UL ZYGMUNTOWSKA 48. PREZENTACJA WIESŁAWA PIPRKA PT. „KPT. STANISŁAW PIÓRO – DOWÓDCA PPAN”.
WSTĘP WOLNY.

SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY

Kim byli „Żołnierze Wyklęci”? 

„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”. 

„Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich.

Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób. 

Działania podziemia antykomunistycznego 

Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło ok. 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarło w więzieniach.

Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania „Solidarności” – najlepiej zorganizowaną formą oporu społeczeństwa polskiego wobec władzy komunistycznej. „Żołnierze Wyklęci” są dla wielu wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślił Lech Kaczyński. Ustawa została uchwalona 3 lutego 2011 r.

Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź