miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mandaty do 5 tys. zł, utrata prawa jazdy po dwóch wykroczeniach. Od dziś nowe zasady

0 705

17 września wchodzi w życie nowy, zaostrzony taryfikator punktów karnych. Znajduje się w nim aż 21 wykroczeń drogowych, za które kierowca może otrzymać 15 punktów karnych. W sumie nowych zasad jest 55. Za najcięższe wykroczenia popełnione po raz kolejny będą mandaty o podwójnej wartości.

Czytaj również: Policyjny pościg za pijanym 40-latkiem! Odpowie za szereg przestępstw, odsiedzi 5 lat?

Za co po 15 punktów?
Dotąd maksymalną karą było 10 punktów, teraz za jedno wykroczenie będzie można uzyskać nawet 15 punktów – to sporo, bo w ciągu roku kierowca może uzbierać maksymalnie 24 punkty, a potem traci prawo jazdy (limit dla osób, które prawo jazdy mają krócej niż rok, wynosi 20 punktów).

Teraz 15 punktów można dostać np. za:

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu albo na nie wchodzącemu,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się, by ustąpić pieszemu;
  • prowadzenie po alkoholu lub innym środku odurzającym;
  • za przekroczenie prędkości o 70 km/godz.;
  • jazdę pod prąd;
  • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.

Kierowco, warto zwolnić
Nie warto zbyt mocno naciskać na gaz. Za przekroczenie prędkości od 21 do 25 km dostaniemy 5 punktów karnych, do 30 km/godz. – 7 punktów karnych, do 40 km – 9 punktów karnych, do 60 km/godz. – 13 punktów karnych; do 70 km/godz. – 14 punktów karnych. Przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/godz. kosztować nas będzie 15 punktów karnych.

Mocno rosną kwoty mandatów – za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/godz. zapłacimy 800 zł, ponad 40 km/godz. – 1 tys. zł, 50 km/godz. – 1,5 tys. zł; ponad 60 km/godz. – 2 tys. zł. A za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/godz. – 2,5 tys. zł.

Obowiązuje też mechanizm recydywy. Złamanie przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia spowoduje podwojeniem mandatu. Dotyczy to nie tylko przekroczenia prędkości, ale też np. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, prowadzenia po alkoholu czy niewłaściwego wyprzedzania. Przykładowo – gdy pierwszy raz nie ustąpimy pieszemu na pasach zapłacimy mandat 1500 zł, gdy w recydywie – mandat wyniesie 3 tys. zł. W przypadku przekroczenia prędkości o 70 km/godz. w recydywie zapłacimy 5 tys. zł.

Nie wolno rozmawiać przez telefon
Od dziś korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu będzie karane bardziej surowo. Dotąd groziło za to 5 punktów karnych, teraz 12. To oznacza, że wystarczy być dwukrotnie przyłapanym na rozmowie telefonicznej podczas jazdy, by wyczerpać limit punktów karnych i stracić prawo jazdy.

Od dziś drożeją też składki OC dla kierowców, którzy mają punkty karne – niektórzy kierowcy zapłacą nawet o kilkaset proc. wyższą stawkę. Kolejna zmiana to zasada, że punkty karne kasowane są dopiero po 2 latach od dnia zapłacenia mandatu, a nie jak dotąd po roku od dnia popełnienia wykroczenia.

Zlikwidowano również kursy reedukacyjne, dzięki którym można było zredukować liczbę punktów karnych o 6.

fot.: Ilustracyjne

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź