miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Praca w niemieckiej opiece – walczymy ze stereotypami

2 427

Trudno utrzymywać, że praca Opiekunki w Niemczech – choć opisywana jako ciekawa – nie budzi żadnych wątpliwości wśród osób potencjalnie nią zainteresowanych. Kandydaci i kandydatki rozważający zatrudnienie w takim charakterze powinni jednak pamiętać, że strach ma wielkie oczy. Wiele przekonać na temat pracy w niemieckiej opiece to zatem mity – dawno już zresztą obalone.

Ten straszny niemiecki

Chyba najwięcej wątpliwości budzą te kwestie, które są związane ze znajomością języka niemieckiego niezbędną do wyjazdu do pracy. Analizując kolejne oferty można odnieść wrażenie, że już znajomość komunikatywna tego języka jest przepustką do satysfakcjonującego zatrudnienia i wysokich zarobków. Pojawia się jednak pytanie, jaki to właściwie poziom? Czy wystarczy komunikować się krótkimi zdaniami i poruszać jedynie najprostsze tematy? A może trzeba umieć wypowiedzieć się na każdy temat?

Nie jest to pytanie, na które można łatwo odpowiedzieć, bo każda osoba definiuje komunikatywność w nieco inny sposób. Co do zasady jednak wystarczy znajomość podstawowych słów i zwrotów pod warunkiem, że towarzyszy jej chęć do tego, aby systematycznie uzupełniać swoją wiedzę. To właśnie gotowość do dalszej nauki jest tym, co osoby starsze w szczególny sposób cenią sobie w swoich Opiekunach. Chęć doskonalenia języka pociąga za sobą jeszcze jedną korzyść. Umożliwia odkrycie po niedługim czasie, że niemiecki nie jest wcale taki straszny.

Niemcy – jacy są naprawdę?

Nie tylko niedostateczna znajomość niemieckiego sprawia jednak, że wiele osób nie ma pewności, czy praca Opiekunki za zachodnią granica to dobry pomysł. Nietrudno przecież znaleźć opinie na temat samych Niemców i z pewnością nie wszystkie będą pozytywne. Panuje przekonanie, że praca z Niemcami nie należy do najłatwiejszych, bo choć są obowiązkowi, cechuje ich też surowość i stawianie bardzo dużych wymagań. Często można również usłyszeć, że są pozbawieni poczucia humoru.

Nie można utrzymywać, że seniorzy, którzy wymagają opieki, to osoby wolne od jakichkolwiek wad. Przekonanie o tym, że mają charaktery trudniejsze niż osoby starsze w Polsce jest jednak oparte na błędnych przesłankach. Każdy człowiek jest inny, inne są więc też cechy charakteru, jakie wysuwają się w jego przypadku na pierwszy plan. Z całą pewnością jednak nie można utrzymywać, że współpraca z Niemcami będzie trudniejsza niż kontakty z Polakami. Co więcej, wielu Opiekunów pozytywnie zaskakuje zarówno życzliwość, jak i pozytywne nastawienie niemieckich seniorów. Warto też pamiętać, że sama Opiekunka również może czasem czuć się gorzej i mieć problem z wykrzesaniem z siebie nadmiaru entuzjazmu. Mając to na uwadze, trudno oczekiwać określonej postawy od seniora, skoro nie zawsze wymaga się jej od siebie.

https://www.aterima-med.pl/oferty-pracy

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
 1. Keisyr pisze

  Taaa duppy niemcom podcierać… mokry sen platformy i tuska !!!!!!1111111

 2. Lucy Fere pisze

  @Keisyr – wylacz TV, otworz ksiazke i poczytaj cos. Moze jakas wycieczke poznawcza poza granicami PL zalicz. Dobrze Ci to zrobi. Tak dla zdrowia, i moze przy okazji perspektywa sie troche zmieni?

  D**a D**pie rowna. Praca jak kazda inna. A to ze Niemcy lepiej placa niz Polacy to juz raczej nie ma wiele wspolnego z Tuskiem. Z tego co sie orientuje ostatnie 8 lat Tusk nie mial wiele do powiedzienia w kwestii plac w budzetowce, a ci co mieli, niewiele zrobili.
  Winnych szukaj gdzie indziej.

  😈😈😈

Zostaw odpowiedź