miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Propozycje projektów domów jednorodzinnych w zależności od potrzeb

0 438

Polacy budują coraz mniejsze domy, lepiej dopasowane do swoich wymagań i mniej kosztowne w realizacji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przez 10 lat przed 2021 rokiem średnia powierzchnia budowanych w Polsce domów i mieszkań zmalała o 10 mkw. Do wyboru masz wiele projektów, dzięki czemu możesz wybrać pomysł idealnie dostosowany do potrzeb. Na jakie propozycje szczególnie warto zwrócić uwagę?

Jakie domy mają Polacy?

Lata temu w Polsce powstawały głównie kilkukondygnacyjne budynki, przygotowane dla kilku rodzin. Obecnie najczęściej stawia się obiekty jednorodzinne. Jakie domy budują Polacy? Tego możesz się dowiedzieć z „Raportu o budowie domów w Polsce” przygotowanego przez oferteo.pl. Wynika z niego, że budowany w 2022 roku typowy obiekt miał od 100 do 150 mkw. Najczęściej powstawały domy na bazie gotowego projektu. Jeśli chodzi o technologię budowy zdecydowanie przeważała murowana, a drugą pozycję zajęła szkieletowa – z udziałem około 9 razy mniejszym. Przeważnie wybieranym pokryciem dachu była dachówka ceramiczna.

Jakie możliwości dają Ci propozycje projektów domów jednorodzinnych?

Projekty domów jednorodzinnych – dopasuj je do potrzeb

Obecnie gotowych pomysłów na dom jest tak dużo, że bez problemów znajdziesz taki, który spełni Twoje oczekiwania. Co istotne, wiązać się to będzie z niższymi kosztami niż w przypadku projektu realizowanego na indywidualne zamówienie. Co powinno mieć znaczenie przy zakupie? Zwróć uwagę, co obejmują poszczególne propozycje projektów domów.

Z garażem czy bez?

Możesz stawiać pojazd na podjeździe, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie pomieszczenia na auto. Zdecyduj, czy garaż ma się znajdować w bryle budynku czy poza nią i z ilu ma się składać stanowisk. Ta dodatkowa przestrzeń powiększy koszt inwestycji. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu wydatków, możesz postawić wiatę – o ile znajdziesz na nią miejsce na działce.

Czy potrzebujesz piwnicy?

Zanim w ogóle zaczniesz się nad tym zastanawiać, dowiedz się, czy masz taką możliwość, aby wybudować piwnicę. Zbyt wysoki poziom wód gruntowych może Ci to uniemożliwić. Jeśli jednak możesz mieć piwnicę, weź to pod uwagę. Zapewnisz sobie pomieszczenia, w których będziesz składować rowery, opony, narzędzia ogrodnicze i inne przedmioty. Pamiętaj jednak, że podpiwniczenie może zwiększyć nakłady finansowe nawet o 30% i wydłuży czas realizacji inwestycji.

Piętro, parter czy poddasze?

Parter to dobre rozwiązanie, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i z niepełnosprawnościami. Takie domy są stosunkowo tanie w budowie. W takim obiekcie każdy domownik może wychodzić ze swojej sypialni prosto do ogrodu. Natomiast projekt domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym ma inne zalety – pozwala podzielić nieruchomość na dwie strefy. Przeważnie na piętrze znajdują się sypialnie. Innym rozwiązaniem, które daje podobny efekt, ale więcej kosztuje jest budowa domu piętrowego.  Wzniesienie kilkukondygnacyjnego budynku sprawi, że wykorzystamy niewielką część działki.

Nie wiesz, jaki wybrać projekt domu jednorodzinnego? Sprawdź propozycje pracowni Domowe Klimaty i znajdź pomysł w pełni zgodny z oczekiwaniami.

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź