miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

USG tarczycy – co musisz o nim wiedzieć?

0 288

Tarczyca, choć niewielka, odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu. Jest to gruczoł znajdujący się na przedniej części szyi, który produkuje hormony niezbędne do prawidłowego działania wielu systemów ciała. Z tego powodu regularne badania tarczycy są istotne dla utrzymania zdrowia i zapobiegania poważnym chorobom. Jednym z najczęściej zalecanych badań diagnostycznych jest ultrasonografia tarczycy, czyli USG. Co trzeba wiedzieć o tym badaniu?

1. Dlaczego badanie USG tarczycy jest ważne?

2. USG tarczycy – przygotowanie

3. Wymiary tarczycy – USG. Norma

Samo badanie USG tarczycy jest najmniej inwazyjną, a jednocześnie bardzo dokładną metodą weryfikacji stanu tego gruczołu. Można w ten sposób określić jego wielkość i kształt, położenie czy strukturę, a także wykryć ewentualnie niepożądane zmiany niewyczuwalne podczas badania dotykiem.

Dlaczego badanie USG tarczycy jest ważne?

Badania USG tarczycy zaliczają się do najczęściej zalecanych badań diagnostycznych tego gruczołu. Odgrywa istotną rolę w diagnostyce z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala lekarzom ocenić stan oraz wykryć ewentualne zmiany w obrębie tarczycy, takie jak guzki, torbiele czy inne zmiany strukturalne. To kluczowe zwłaszcza w kontekście wczesnego wykrywania nowotworów, trudnych do zauważenia w badaniu fizycznym.

USG tarczycy jest przydatne również w ocenie skuteczności leczenia chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto, niedoczynność czy nadczynność tarczycy. Często pomaga je również zdiagnozować, w sytuacji, gdy pacjenta niepokoi złe samopoczucie czy nagły przyrost masy ciała.

USG tarczycy – przygotowanie

Gdzie najlepiej wykonać USG tarczycy? Warszawa czy Poznań to duże miasta, więc znalezienie odpowiedniego gabinetu nie powinno nastręczać trudności. Również i w mniejszych miejscowościach nie będzie to kłopotem. Takie badanie można zrealizować podczas wizyty endokrynologicznej lub odrębnie, wykonując samo USG tarczycy. Cena w Warszawie wynosi ok. 200 – 300 zł.

Pacjent do wykonania badania USG tarczycy nie musi przygotowywać się w żaden szczególny sposób. Jeżeli natomiast w przeszłości miał już wykonywane badania USG lub scyntygraficzne tarczycy, a także jeśli dysponuje aktualnymi wynikami badania poziomu hormonów tarczycy, powinien mieć ich wyniki przy sobie.

Jak przebiega badanie USG tarczycy? Całkowicie bezboleśnie, zajmując zaledwie kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Lekarz, aby wykonać USG tarczycy, smaruje szyję pacjenta, a później, przesuwając głowicę USG, uzyskuje na monitorze obraz. Do wydruku zdjęć ultrasonograficznych dołączony jest opis.

Wymiary tarczycy – USG. Norma

Normalny rozmiar miąższu tarczycy u kobiet nie powinien przekraczać 18-20 ml, podczas gdy u mężczyzn optymalna objętość wynosi około 25 ml. Przekroczenie tych wartości może sygnalizować rozwój wola tarczycy, natomiast wartości niższe – wskazują na niedoczynność lub Hashimoto.

Artykuł sponsorowany.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź