miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wojciech Porębski – Czarodziej Drewna. W magii tworzenia od wieczności do obecności

0 1 440

W zakładzie twórczym „Special Wood Art” można zamówić wszystko, co związane z drewnem- od monumentalnych, misternie zdobionych belek, po najdrobniejsze, pełne uczucia detale. Dzieła ich twórcy, Wojciecha Porębskiego, to nie tylko praktyczna funkcjonalność, ale i sztuka, która mówi wiele o duchu Karpat i kultury góralskiej. I o tym właśnie rozmawiamy.

Czytaj również: piwniczna.info24 – pozytywne źródło pozytywnych informacji

Panie Wojciechu, pańskie prace są wyjątkowe i przesiąknięte lokalnym klimatem. Jedną z nich jest klasyczny piórnik inspirowany doskonale wszystkim znaną „Szkołą nad obłokami”.  Proszę uchylić nieco rąbka tajemnicy i powiedzieć skąd wziął się pomysł, by przenieść magię książki na drewno?
„Szkoła nad obłokami” to książka, która ze względu na swoje głęboko zakorzenione motywy karpackie i sądeckie zawiera mnóstwo inspiracji. Ilustracje zawarte w tej pozycji zręcznie łączą piękno z funkcjonalnością. Jest to prawdziwe i nie do końca doceniane bogactwo, które pragnąłem przekuć w coś fizycznego, użytecznego. Piórnik to mały element, ale przechowuje w sobie narzędzia do tworzenia, podobnie jak książka przechowuje idee i obrazy, które inspirują.

Pracuje Pan nad różnorodnymi projektami. Czy są one głównie zamówieniami indywidualnymi, czy też posiadasz stałą ofertę, z której klienci mogą wybierać?
To mieszanka obu podejść. Z jednej strony, mam stałą ofertę, jak na przykład urny czy wałki, które zyskały niespodziewaną popularność, z drugiej strony wykonuję też prace na indywidualne zamówienie. Każdy projekt jest inny i niesie ze sobą własne wyzwania i radości. Personalizowane projekty są wyjątkowe, gdyż pozwala mi to na bliższy kontakt z klientem i stworzenie czegoś naprawdę niepowtarzalnego, co będzie odpowiadać jego wyobrażeniom i potrzebom.

Jak wygląda współpraca z lokalną społecznością i jak góralska kultura wpływa na Pana twórczość?
Górale mają w sobie siłę i upór, ale też głęboko zakorzenione poczucie wspólnoty i tradycji. Jestem z Suchej Doliny i choć przebywałem za granicą przez 6 lat, to zawsze coś ciągnęło mnie z powrotem do tych gór, ludzi i kultury. Uwielbiam przenosić tradycyjne wzory i motywy zdobnicze na nowoczesne formy i przedmioty, dzięki czemu mogą one trwać dalej, być obecne w codziennym życiu ludzi, także tych, którzy może nigdy nie mieli okazji odwiedzić naszego pięknego regionu.

Co sądzisz o innowacjach i nowoczesnych technologiach w obróbce drewna? Pomagają, czy wręcz przeciwnie?
Uważam, że są niezbędne! Innowacje i technologia pozwalają nam działać wydajniej i często otwierają drzwi do nowych możliwości i projektów. Choć sama esencja rzemiosła pozostaje taka sama, to nowoczesne narzędzia i techniki umożliwiają mi realizowanie coraz to bardziej ambitnych i kreatywnych pomysłów, zachowując przy tym autentyczność i tradycyjne metody pracy.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Jest to czas niezwykły i pełen symboliki. Dla wielu jest to również czas prezentów. Bardzo dużo osób szuka oryginalnych i osobistych podarunków. Czy przygotowuje Pan coś specjalnego na ten czas?
Z pewnością! Święta to magiczny czas, pełen świateł i ciepła, dlatego staram się, aby moje wyroby niosły ze sobą kawałek tego uroku. Przygotowuję różnorodne dekoracje świąteczne: ręcznie rzeźbione ozdoby na choinkę, świąteczne tabliczki i małe upominki, które mogą stać się wyjątkową pamiątką dla bliskich. Niektóre z nich również zawierają lokalne, góralskie motywy, co dodaje im dodatkowego uroku i autentyczności.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów na ścieżce kreowania niezwykłych dzieł z drewna!

Osoby zainteresowane pracami Wojciecha Porębskiego mogą zapoznać się z nimi na stronie www.specialwoodart.com. Artysta jest także obecny w mediach społecznościowych (@specialwood_art).

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź