miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sport i rekreacja w Gminie Chełmiec

2 1 034

Szeroko pojęta aktywność fizyczna zyskuje w ostatnim czasie na popularności. W dobie siedzącego trybu życia, jest najlepszą alternatywą w walce z tzw. chorobami cywilizacyjnymi. Wady postawy ciała, otyłość, problemy psychiczne oraz uzależnienia to tylko niektóre problemy coraz większej części społeczeństwa. Wraz z postępem cywilizacyjnym będzie ich coraz więcej…

Choroby cywilizacyjne są coraz większym problemem wśród dzieci i młodzieży. To właśnie ta część społeczeństwa jest najbardziej narażona. Brak odpowiednich wzorów, niski poziom edukacji w tym zakresie i brak dostępu to odpowiedniej infrastruktury, z drugiej strony coraz łatwiejszy dostęp do prostszych form rozrywek oraz postęp technologiczny to główne powody zaniechania jakiejkolwiek aktywności. Jeszcze 15 lat temu sport i ruch na świeżym powietrzu był najatrakcyjniejszą formą rozrywki dla dzieci i młodzieży. W dobie internetu i telewizji aktywność fizyczna przegrywa. Bez odpowiedniej infrastruktury, sprzętu i edukacji, wysiłek fizyczny nie stanowi atrakcyjnej alternatywy dla dzieci i młodzieży. Koszty leczenia skutków chorób cywilizacyjnych z roku na rok są coraz wyższe. Pieniądze które zostaną wydane w przyszłości na ewentualne leczenie, można wydać teraz na zapobieganie.

Nasze Państwo i władze lokalne na każdym szczeblu powinny przeciwdziałać zjawisku chorób cywilizacyjnych. Umiejętne wykorzystanie postępu technologicznego może się przyczynić do poprawy poziomu aktywności fizycznej wśród społeczeństwa. Zwiększenie dostępu do odpowiedniej infrastruktury, podniesienie poziomu świadomości dzięki właściwej promocji i edukacji to działania, które powinny podejmować jednostki państwowe w trosce o dobro obywateli i zmniejszanie kosztów leczenia.

Rekreacyjna możliwość uprawiania różnych formy aktywności fizycznej, ale i sport zawodowy podnoszą świadomość potrzeby ruchu wśród społeczeństwa, szczególnie wśród najmłodszych. Sport nie tylko zapobiega otyłości, wadom postawy ciała itd. To również doskonały sposób wychowania dzieci i młodzieży dzięki kształtowaniu cech osobowości, które w dorosłym życiu pomogą im odnosić sukcesy na innych płaszczyznach. Jest także doskonałym sposobem na walkę z alkoholizmem, narkotykami i innymi uzależnieniami, czy patologiami społecznymi. Dlatego tak ważne jest by aktywność fizyczna była wspierana na obu tych szczeblach.

 

WSPARCIE INICJATYW ZWIĄZANYCH Z ROZWOJEM RÓŻNYCH DYSCYPLIN SPORTOWYCH W GMINIE

Każde sołectwo w Gminie Chełmiec powinno posiadać infrastrukturę zapewniającą rozwój danej dyscypliny sportowej. W taki sposób by dzieci i młodzież z trenu gminy mogła uczęszczać na zajęcia i treningi do jednego ośrodka. Zapewni to większe skupienie wokół danego ośrodka, podniesie jego poziom sportowy
i scentralizuje pozyskiwanie środków.

DYSCYPLINY:

  1. Halowe gry zespołowe (piłka siatkowa, piłka ręczna, koszykówka, unihokej)
  2. Piłka nożna (mężczyzn i kobiet)
  3. Pływanie
  4. Lekkoatletyka
  5. Gimnastyka
  6. Tenis ziemny i stołowy
  7. Sporty zimowe (biegi narciarskie, biathlon, łyżwiarstwo, hokej, narciarstwo zjazdowe)
  8. Wioślarstwo np. kajakarstwo górskie
  9. Kolarstwo
  10. Sporty walki (np. karate, judo, zapasy, boks i inne)
  11. Sporty siłowe (np. podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy itp.)

Dla potrzeb mieszkańców gminy Chełmiec i nie tylko powinna zostać utworzona infrastruktura dająca możliwość uprawiania aktywności w formie rekreacyjnej (budowa ścieżek rowerowych w Gminie będzie tego gwarantem). Na terenie gminy poza infrastrukturą powinny być wspierane wszystkie inicjatywy związane z powstawaniem lub wspieraniem klubów sportowych i stowarzyszeń. Dodatkowo wzmożona organizacja imprez sportowych i rekreacyjnych, ponieważ takie działania zwiększają poziom świadomości oraz edukują społeczeństwo

REKREACJA

  • Ścieżki biegowe oraz nordic walking
  • Ścieżki i szlaki rowerowe
  • Kąpieliska i baseny
  • Boiska uniwersalne
  • Siłownie otwarte
  • Parki zabaw
  • Miejsca do uprawiania nowoczesnych form aktywności fizycznych (skate parki itp.)
  • Pole golfowe lub minigolfowe
  • SkateParki

Inwestycje rekreacyjno-sportowe powinny powstawać w sposób przemyślany tak by korzyści z nich płynące miały efekt długofalowy i oddziaływały na jak największą cześć społeczeństwa. Część obiektów sportowych może łączyć się z obiektami infrastruktury rekreacyjnej np. stadion lekkoatletyczny wybudowany w niedalekim sąsiedztwie terenów leśnych po których jest poprowadzona ścieżka biegowa. Zwiększy to atrakcyjność miejsca w taki sposób, że osoby uprawiające lekkoatletykę korzystając ze stadionu mogą jednocześnie na własne potrzeby wykorzystywać ścieżkę biegową i odwrotnie, biegacze amatorzy mogą wykorzystać ścieżkę biegową i jednocześnie korzystać z infrastruktury jaką jest stadion lekkoatletyczny. Taka idea powinna przyświecać podczas tworzenia infrastruktury sportowej. Zwiększa to jej atrakcyjność, która z kolei wpływa na możliwość korzystania z niej osób zainteresowanych spoza terenu gminy.

Dlatego świetnym pomysłem jest projekt stworzenia w gminie ośrodka sportowo-rekreacyjnego, który po za obiektami sportowymi byłby połączony z obiektami infrastruktury rekreacyjnej (np. boiska i korty w sąsiedztwie kąpieliska, ścieżek biegowych i pola golfowego/mini golfowego, skateparku) oraz bazą noclegową i gastronomiczną. Zapewni to możliwość samofinansowania się ośrodka, oraz zwiększania ilości potencjalnych odbiorców. Ośrodek nie zamykałby się tylko na sportowców, bo stanowiłby również miejsce wypoczynku i rekreacji pozostałej części społeczeństwa. Jest to doskonała inwestycja zwiększająca zatrudnienie w gminie i możliwość rozwoju dla małych przedsiębiorstw – firm lokalnych.

KWW Rafała Kmaka Wspólnie dla Gminy Chełmiec przyczyni się do rozwoju sportu w gminie poprzez organizację wielu wydarzeń sportowych (turnieje, zawody itp.) oraz do poprawy infrastruktury technicznej obecnych klubów sportowych (m.in. LKS Świniarsko).

Materiał KWW Rafała Kmaka Wspólnie dla Gminy Chełmiec

fot. własne, pixabay.com

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. Treska pisze

    Wybrałam się na wycieczkę rowerową wokół Nowego Sącza . Na mojej trasie jedynie w miejscowościach Gminy Chełmiec nie ma ścieżek rowerowych. Wójt Stawiarski i ,,jego ” radni o tym nie pomyśleli – pewnie ci państwo nie jeżdżą na rowerach.

  2. Treska pisze

    Niedawno wybrałam się na wycieczkę rowerową trasą wokół Nowego Sącza – jedynie w miejscowościach należących do Gminy Chełmiec nie było ścieżek rowerowych. Widocznie decydenci z tej gminy nie jeżdżą na rowerach.

Zostaw odpowiedź