miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Działa program bezpłatnych szczepień dzieci przeciwko rotawirusom. Można zaoszczędzić nawet 600 zł

0 580

Rotawirus budzi strach zwłaszcza wśród rodziców małych dzieci. To właśnie ten patogen wywołuje biegunkę, gorączkę oraz wymioty, które dla najmłodszych bywają niebezpieczne i często kończą się pobytem w szpitalu. Od stycznia doustne szczepienie przeciwko rotawirusom jest finansowane przez państwo w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych.

 

Czytaj również: Zrobił to! Robert Ruchała poddał rywala podczas KSW 58! [Nagranie]

 

Rodzice chcą zabezpieczyć dzieci przed rotawirusami
Do tej pory, pomimo braku refundacji, rodzice decydowali się na komercyjne szczepienia.

Co roku jesień i zima to były sezony, w których do naszego szpitala trafiało dużo dzieci z rotawirusem. Koniec poprzedniego roku i ten są inne, takich zakażeń mamy znacząco mniej – mówi Stanisław Stępniewski, dyrektor szpitala im. św. Ludwika w Krakowie na łamach Wyborczej.pl. I dodaje: – Ale z drugiej strony co roku wielu rodziców decydowało się u nas na takie szczepienie na komercyjnych zasadach.

Z kolei na neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego za szczepienia wcześniaków na rotawirusy płacił sam szpital. – Na naszym oddziale dzieci leżą czasami po trzy miesiące, więc my musimy zapewnić im ochronę pod każdym względem – wyjaśnia ordynator oddziału prof. Ryszard Lauterbach.

Konieczne szczepienia
Od stycznia doustne szczepienie przeciwko rotawirusom jest finansowane przez państwo w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. Obejmuje on wszystkie dzieci urodzone w tym roku. W ramach programu dostępna jest trzydawkowa szczepionka, która zawiera pięć różnych wariantów genetycznych rotawirusa. Pierwszą dawkę trzeba podać dziecku między 6. a 12. tygodniem życia. Cykl powinien zakończyć się przed ukończeniem przez dziecko 22. tygodnia życia – czytamy na wyborcza.pl

W grudniu ubiegłego roku opublikowany został raport „Profilaktyka chorób zakaźnych w Polsce”. Jego autorzy wskazywali, że Program Szczepień Ochronnych (PSO) od lat wymagał rewizji i aktualizacji zgodnie z międzynarodowymi standardami. Podnosili, że koszt wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach PSO to zaledwie ok. 0,2 proc. wydatków państwa przeznaczanych na ochronę zdrowia. Tymczasem pandemia COVID-19 pokazała, jak ważne są szczepienia. Również pod względem ekonomicznym: taniej jest się zaszczepić, niż chorować.

źródło: Wyborcza.pl
fot.: mjakmama24.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź