miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ruszają konsultacje projektów ws. planów zarządzania ryzykiem powodziowym

0 458

Rozpoczęły się spotkania w ramach konsultacji społecznych projektów aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP). Jak ocenił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, efektem prac będzie przyjęcie w grudniu br. rozporządzenia w tej sprawie.

 

Czytaj również: Nie odśnieżyłeś samochodu? Możesz dostać nawet 500 zł mandatu!

 

Podjęte działania w ramach aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym na najbliższe sześć lat na pewno spowodują, że zjawiska powodziowe będą występować znacznie rzadziej, a w niektórych przypadkach będziemy mogli je całkowicie wyeliminować, dzięki budowie takich inwestycji, jak np. zbiornik w Raciborzu – wskazał Gróbarczyk podczas wtorkowego briefingu w Krakowie.

Konferencja prasowa i konsultacje instytucji z Subregionu Sądeckiego

 

Jak zaznaczył, seria 28 spotkań konsultacyjnych zaplanowanych do czerwca br. nieprzypadkowo rozpoczyna się w stolicy Małopolski, bo region ten jest najbardziej zagrożony powodziami na dorzeczu górnej Wisły i obszarach górskich.

Efektem zaplanowanych prac konsultacyjnych – zapowiedział wiceminister – powinno być przyjęcie w grudniu tego roku rozporządzenia dotyczącego aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym, tak aby zaplanowane działania inwestycyjne realizować już zgodnie z obowiązującym prawem.

Mam nadzieję, że rozpoczynająca się w stolicy Małopolski seria debat konsultacyjnych na temat planowanych inwestycji i działań dla poprawy bezpieczeństwa lokalnych społeczności będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem – zaznaczył Gróbarczyk.

Wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś zaznaczył, że spotkania dotyczące projektów aPZRP ogłoszone przez Ministra Infrastruktury koordynują Wody Polskie. W związku z pandemią konsultacje społeczne w lutym i marcu odbywają się w trybie online.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora przypomniała, że nadzoruje on organizacyjnie prace terenowe pięciu zarządów zlewni: Kraków, Nowy Sącz, Kielce, Sandomierz i Żywiec.

Podejmowane przez nas działania wpływają na bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Małopolski i południa Polski, ale także rejonów kraju położonych wokół nizinnych odcinków Wisły. Kluczowe jest zatem właściwe i optymalne zarządzanie falą powodziową w sytuacji jej nadejścia, racjonalne gospodarowanie wodą w zbiornikach retencyjnych, a także poszukiwanie zdolności retencyjnej w zlewniach, aby transfer ryzyka w obszary położone poniżej był jak najmniejszy – wyjaśniła Sikora.

Według przedstawionych danych od przyjęcia przez rząd pierwszych PZRP w 2016 r., na terenie regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły zrealizowano w sumie 1071 różnorodnych działań. Kilkadziesiąt z nich będzie kontynuowanych w latach 2022-2027. Jednocześnie zaplanowano prawie 320 nowych przedsięwzięć – są one obecnie na etapie konsultacji.

źródło: PAP
fot. beztroskiewczasy.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź