miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prelekcje na temat odnawialnych źródeł energii w ratuszu

0 689

Konferencja pt. „Czas na odnawialne źródła energii – technologie, innowacje, finansowanie” miała miejsce w środę (28 marca) w sali reprezentacyjnej nowosądeckiego ratusza. Wykłady poprowadzili m.in. reprezentanci Banku Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta Nowego Sącza, firmy ENLAB S.A. oraz Punktu Funduszy Europejskich.

Czytaj również: Palenie od góry to ogrzewanie bez dymu i recepta na smog!

– W oparciu o własne konstrukcje elektroenergetyczne, tworzymy systemy produkcji energii solarnej na potrzeby użytkowników indywidualnych, której nadwyżki trafiają do krajowego systemu energetycznego. Budujemy elektrownie fotowoltaiczne dowolnych rozmiarów, zapewniając projekt, wykonanie, serwis oraz pomoc w znalezieniu źródeł finansowania inwestycji. Praktycznie każdy budynek mieszkalny może wytwarzać energię elektryczną dzięki promieniowaniu słonecznemu. Nasze rozwiązania, to wysoka jakość komponentów systemu fotowoltaicznego, która pozwala zachować wysoką sprawność produkcji energii przez cały, co najmniej 25-letni okres eksploatacji – powiedział Andrzej Zoń, prezes firmy ENLAB S.A., która jest ulokowana przy ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu.

Spółka ENLAB oferuje różnego rodzaju rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii. Jak zapewnia prezes firmy, system fotowoltaiczny podnosi wartość nieruchomości, zmniejsza zależność od dostaw energii z sieci energetycznej i dostarcza energię elektryczną przez cały rok, w sposób absolutnie ekologiczny. Ponadto instalacja fotowoltaiczna zaprojektowana przez przedsiębiorstwo posiada doskonałe parametry techniczne, ponieważ współpracują oni z najlepszymi producentami o zasięgu globalnym.

– Panele fotowoltaiczne w przeciwieństwie do solarnych wykorzystują promieniowanie odbite i rozproszone, a więc dostarczają energię również w pochmurne dni. Zastosowanie technologii półprzewodnikowych, brak elementów ruchomych i prostota systemu sprawia, że jest on praktycznie bezobsługowy. Instalacja jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, a więc nie ulega szybkiemu zużyciu, dzięki czemu funkcjonuje przez lata – dodał Andrzej Zoń, organizator konferencji i prezes spółki ENLAB S.A. w Nowym Sączu.

Bank Ochrony Środowiska również wspiera wymianę pieców węglowych na gazowe poprzez udzielanie kredytów na preferencyjnych warunkach. Rozwiązania ekologiczne nie należą niestety do najtańszych. Bank skierowany jest głównie na działalność proekologiczną, a od 1991 roku akcja kredytowa objęła w sumie kredyty o łącznej wartości 12,6 miliarda złotych. Pieniądze te pozwoliły zarówno osobom fizycznym, firmom, spółdzielniom, jak i jednostkom samorządu terytorialnego na sfinansowanie przedsięwzięć związanych z ekologią.

Głównym organizatorem konferencji w ratuszu była spółka ENLAB S.A. z Nowego Sącza.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź