miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W Krakowie powstanie Strefa Czystego Transportu

0 687

Strefy Czystego Transportu już od lat funkcjonują w licznych krajach europejskich. Już wkrótce do ich grona dołączy Kraków, w którym do końca 2022 roku ma powstać właśnie taka strefa. W jaki sposób wpłynie to na jakość powietrza, ale i na wygodę mieszkańców miasta i okolic?

Czym jest Strefa Czystego Transportu?

Choć Strefy Czystego Transportu (SCT) funkcjonują już w przeszło 250 miastach w Europie, to wciąż budzą wątpliwości mieszkańców i kierowców. Warto więc poznać uproszczoną definicję SCT, a także zweryfikować detale związane ze strefą, jaka ma zostać wytyczona w Krakowie.

Strefa Czystego Transportu to wydzielony obszar (najczęściej w centrum miasta), do którego wjeżdżać mogą jedynie te samochody, które spełniają określone normy emisyjne. Ideą tworzenia stref tego rodzaju jest redukcja zanieczyszczeń komunikacyjnych powietrza, za które odpowiadać mają silniki starszych pojazdów.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie – najważniejsze informacje

Problem zanieczyszczenia powietrza już od wielu lat uprzykrza życie mieszkańcom Krakowa i okolic. Wymiana starych urządzeń grzewczych, jak również zakaz palenia w kominkach na terenie Krakowa to nie jedyne rozwiązania, jakie przewiduje Wojewódzki Program Ochrony Powietrza – nakłada on na miasto obowiązek utworzenia Strefy Czystego Transportu i to w niedalekiej przyszłości. SCT w Krakowie ma obowiązywać najpóźniej od 24 grudnia 2022 roku.

Co musisz wiedzieć o Strefie Czystego Transportu w Krakowie?

  • SCT zostać utworzona najpóźniej do dnia 24 grudnia 2022 roku.
  • Obszar Strefy Czystego Transportu dla Krakowa obejmie teren wewnątrz drugiej obwodnicy miasta, a to oznacza objęcie strefą takich dzielnic, jak Stare Miasto, Kazimierz, część Grzegórzek i Podgórza.
  • Wewnątrz strefy można będzie poruszać się komunikacją miejską, a także pojazdami spełniającymi określone normy emisyjne.
  • Mieszkańcy dzielnic, które znajdą się wewnątrz SCT, najprawdopodobniej będą mogli liczyć na pewien okres przejściowy, jak również na pomoc w zakresie dofinansowania do biletu miejskiego lub do zakupu rowerów elektrycznych.
  • Wraz z pracami nad SCT postępować będą również prace nad rozwijaniem i modernizacją komunikacji zbiorowej – tramwajowej, autobusowej i kolejowej.
  • Projekt wprowadzenia w Krakowie Strefy Czystego Transportu zostanie jeszcze poddany konsultacjom społecznym, dlatego szczegóły związane ze strefą mogą jeszcze ulec zmianie.

Jak widać, wprowadzenie SCT w Krakowie będzie sporą rewolucją – w szczególności dla osób posiadających mieszkania w Krakowie lub planujących zakup nieruchomości w dzielnicy, która ma zostać objęta strefą. Zmiana obowiązujących przepisów dotyczących wjazdu samochodem do centrum może wpłynąć również na funkcjonowanie wielu firm, a w szczególności lokali usługowych i handlowych. Chociaż wprowadzenie Strefy Czystego Transportu może wydawać się sporym utrudnieniem dla niektórych mieszkańców miasta i dla osób prowadzących w nim działalność gospodarczą, to tylko jedna z wielu zmian, jakich można spodziewać się w walce o lepsze powietrze w Małopolsce.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź