miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wybitne dzieło Michała Anioła z „wizytą” w sądeckim ratuszu

0 614

„La Capella Sistina” to nazwa albumu, na który składają się z fotografie monumentalnych fresków z Kaplicy Sykstyńskiej znajdującej się w Rzymie. W dniu wczorajszym (4 października) rozpoczęła się prezentacja albumu w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Automat biletowy pojawił się przy Kościuszki!

 

Dzieło pierwotnie zostało zaprezentowane w Warszawie, gdzie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem. Ryszard Nowak postanowił sprowadzić je także do Nowego Sącza, aby mieszkańcy miasta mieli okazję obcowania, choćby w tej subtelnej formie, z tym wybitnym dziełem sztuki.

Cieszę się bardzo, że sądeczanie mają możliwość obejrzeć ten wspaniały album, zawierający freski Michała Anioła, Botticellego, Ghirlandaio, Perugino i innych artystów. To wspaniała okazja dla wszystkich mieszkańców, którzy nie byli Kaplicy Sykstyńskiej, a chcieliby móc podziwiać te prawdziwe dzieła sztuki – oznajmił prezydent Nowak.

Prezydentowi miasta wtórował także Jerzy Gwiżdż, dziękując organizatorom wystawy za skorzystanie z zaproszenia sądeckiego ratusza.

– Dziękuję państwu, że zechcieliście, na trasie tego albumu, umieścić również Nowy Sącz. Wielu z nas widziało to, co znajduje się w tej pięknej świątyni. Goethe mówił tak: „Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest tylko jeden człowiek, Michał Anioł”. Mamy możliwość zobaczenia tego nie z odległości, ze znacznej perspektywy, ale z bliska, ze szczegółami. To jest piękna inicjatywa, bardzo się cieszę, że Kaplica Sykstyńska przybywa do Nowego Sącza i bardzo za to dziękuję – powiedział Jerzy Gwiżdż.

W pokazie, której prowadzeniem „trudniły się” kierownik Kancelarii Małgorzata Grybel oraz Dorota Wójtowicz – Wielgopolan z Domu Wydawniczego Manuscriptum, uczestniczyli miedzy innymi dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej Barbara Pawlik, wójt Gminy Korzenna Leszek Skowron, oraz wójt Kamionki Wielkiej Kazimierz Siedlarz. Premierowego odsłonięcia albumu, dokonali sekretarz miasta Edyta Brongiel oraz ks. Stanisław Czachor.

Chętni mogą obejrzeć pokaz także dziś (5 października) o godzinie 14:00 oraz 17:00. Ilość miejsc na pokazy jest jednak ograniczona i zamyka się w liczbie 60-ciu.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i Fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź