miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Aktywizują bezrobotnych! Do dyspozycji ponad 1,5 mln złotych

Projekt pn. „Aktywizacja zawodowa osób w Mieście Nowym Sączu (I)”

0 1 326

86 osób z Nowego Sącza otrzyma łącznie ponad 1,5 mln złotych na aktywizację zawodową. Wśród form wsparcia przewidziano: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, staże, szkolenia, środki na podjęcie działalności gospodarczej, prace interwencyjne, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, bon na zasiedlenie, bon szkoleniowy. Szczegóły poniżej.

Czytaj również: Leją asfalt na Grodzkiej. Wkrótce koniec remontu za 2,4 mln złotych

Cel projektu:
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa, w tym podnoszenie kwalifikacji i kompetencji niezbędnych na rynku pracy, osób pozostających bez pracy w Mieście Nowym Sączu zarejestrowanych w Sądeckim Urzędzie Pracy.

Grupa docelowa:
Osoby bezrobotne zarejestrowane w Sądeckim Urzędzie Pracy w Nowym Sączu, w tym w szczególności:
a) osoby młode (w wieku 18-29 lat), szczególnie należące do grupy NEET ,
b) osoby długotrwale bezrobotne,
c) osoby z niepełnosprawnościami,
d) osoby w wieku 50 lat i więcej,
e) kobiety,
f) migranci (w tym z Ukrainy).

Działaniami w ramach projektu objętych zostanie łącznie 86 osób (kobiet i mężczyzn) zamieszkałych na terenie Miasta Nowego Sącza, zarejestrowanych w Sądeckim Urzędzie Pracy jako bezrobotne, w tym:
• 31 osób długotrwale bezrobotnych;
• 9 osób z niepełnosprawnościami;
• 22 osoby powyżej 50 roku życia;
• 21 osób młodych w wieku 18-29 lat;
• 1 osoba (kobieta) migrant;
• 48 kobiet.

Formy wsparcia w ramach projektu:
• pośrednictwo pracy – 86 osób;
• poradnictwo zawodowe – 86 osób;
• staże – 10 osób;
• szkolenia – 30 osób;
• środki na podjęcie działalności gospodarczej – 25 osób;
• prace interwencyjne – 20 osób;
• refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy – 6 osób;
• bon na zasiedlenie – 10 osób;
• bon szkoleniowy – 5 osób.

Rekrutacja do projektu prowadzona jest w Sądeckim Urzędzie Pracy, ul. Zielona 55, 33-300 Nowy Sącz, parter, pokój nr 1,
w okresie od 01.06.2023 r. do 30.06.2024 r.

W przypadku gdy liczba osób spełniających kryterium kwalifikowalności będzie większa niż liczba miejsc, to w pierwszej kolejności do projektu kierowane będą osoby, które przynależą do więcej niż jednej z wyżej wymienionej kategorii.

Projektodawca zakłada, iż dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy projektu osiągną wymierne efekty. Głównym rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia lub samozatrudnienia przez uczestników projektu na poziomie co najmniej 60% oraz nabycie kompetencji lub kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy na poziomie co najmniej 20%.

Uczestnik projektu nie może jednocześnie uczestniczyć w innym projekcie realizowanym w tym samym czasie (przez inną instytucję) w ramach FEM 2021-2027, w którym przewidziane formy wsparcia uczestnika są tego samego rodzaju i zmierzają do osiągnięcia tego samego celu/korzyści.

Udzielenie wsparcia w ramach projektu każdorazowo będzie poprzedzone identyfikacją potrzeb uczestnika projektu oraz opracowaniem lub aktualizacją Indywidualnego Planu Działania.

Wsparcie skierowane do osób w wieku 18-29 lat będzie udzielane zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce – Aktualizacja 2022, m.in. w ciągu 4 m-cy liczonych od dnia przystąpienia do projektu, osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnieniowa, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu lub inna forma pomocy prowadząca do aktywizacji zawodowej.

Wsparcie osób młodych dodatkowo poprzedzone będzie oceną umiejętności cyfrowych oraz w razie potrzeby uzupełnieniem poziomu kompetencji.

W projekcie będzie kładziony nacisk na tworzenie tzw. „zielonych miejsc pracy” w sektorach/branżach związanych z energetyką, budownictwem stosującym nowoczesne technologie niskoemisyjne, czy nawet zeroemisyjne, adaptacją do zmian klimatu, gospodarką odpadami i ochroną środowiska oraz tworzenie miejsc pracy w zawodach związanych z usługami opiekuńczymi i zdrowotnymi.

Okres realizacji: 01.06.2023 r. – 30.06.2024 r.
Wartość projektu: 1 544 603,18 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 312 912,70 zł

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6. Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa – projekty powiatowych urzędów pracy.

Szczegółowe informacje dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie udzielane są w Dziale Usług Rynku Pracy w pokoju nr 1 lub pod numerami telefonów dostępnymi na stronie https://supnowysacz.praca.gov.pl/urzad/dane-kontaktowe

Źródło i fot.: SUP Nowy Sącz
 
Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź