miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Leją asfalt na Grodzkiej. Wkrótce koniec remontu za 2,4 mln złotych

0 1 897

Powoli dobiega końca remont ul. Grodzkiej w Nowym Sączu. Przypomnijmy, 14 marca 2023 r. został zamknięty dla ruchu odcinek ul. Grodzkiej od skrzyżowania z ulicami al. Wolności i al. Batorego do skrzyżowania z ulicami Rejtana, Nawojowską i Długosza. Aktualnie w ciągu komunikacyjnym kładziony jest asfalt. W ramach prac przebudowano 230 metrów jezdni i chodników.

Czytaj również: XX Festiwal „Skowroneczek”. Organizatorzy dziękują za wsparcie

Remont niespełna 300-metrowego odcinka ul. Grodzkiej wart jest 2,4 mln zł. Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A. z Dębicy. Termin zakończenia prac wyznaczono na 31 sierpnia br.

– Dzięki wsparciu w ramach projektu Polski Ład w Nowym Sączu możemy wyremontować kolejny odcinek drogi. Modernizacja istniejących ciągów komunikacyjnych jest bardzo ważna, poprawia nasz komfort – zauważa radny Nowego Sącza Michał Kądziołka. – Ważne natomiast jest również to, aby budować nowe drogi, nowe rozwiązania służące nam wszystkim, a tego w Nowym Sączu niestety brakuje. Uczynię wszystko, by to zmienić. Rozbudujemy infrastrukturę dróg – podkreśla sądecki rajca.

Zakres prac przewidziany przez Miejski Zarząd Dróg w ramach rządowego wsparcia:

  • remont ul. Jodłowej (prawie 1000 metrów drogi),
  • remont ul. Gucwy (około 1000 metrów drogi),
  • al. Piłsudskiego (budowa 3 km ścieżki rowerowej),
  • budowa chodnika przy ul. Mała Poręba (od skrzyżowania z ul. Bohaterów Orła Białego w kierunku skrzyżowania z ul. Podbielowską),
  • budowa chodnika przy ul. Dunajcowej (os. Helena) wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Jagodową,
  • kompleksowa modernizacja ul. Śniadeckich (przebudowa 450 metrów drogi, chodnik + ścieżka rowerowa),
  • kompleksowa modernizacja ul. Grodzkiej na odcinku od. Al. Batorego do ul. Nawojowskiej (przebudowa 230 m. jezdni i chodników),
  • kompleksowa modernizacja ul. Naściszowskiej.

 

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych będzie wypłacane:

  • w przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: po zakończeniu inwestycji
  • w przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji)

Wypłaty dofinansowania będą realizowane w tzw. oknach płatniczych, czyli stałych terminach wypłat ogłaszanych na stronie internetowej banku. W każdym miesiącu planowane są dwa okna płatnicze.

Dofinansowanie 
Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby JST mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną. Promesa inwestycyjna jest równoznaczna z przyrzeczeniem zapłaty kwoty, na którą opiewa.
 
W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).
 
Informacje o szczegółach programu są dostępne na stronie internetowej banku www.bgk/polski-lad.pl.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

źródło: MZD Nowy Sącz
fot.: google mapy

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź