miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Cyberoszustwa – jak chronić się przed kradzieżą danych i pieniędzy w sieci?

Materiał partnera

0 387

Internet stanowi integralną część współczesnego życia codziennego. Bez niego nie funkcjonują obecnie podmioty gospodarcze, placówki naukowe, instytucje rządowe i samorządowe czy pożytku publicznego. Większość osób prywatnych nie wyobraża sobie egzystencji bez dostępu do sieci. Niestety, wśród nich znajdują się również i takie, które posługują się Internetem do popełniania przestępstw. Jak dobie z nimi radzić?

Rodzaje przestępstw internetowych

Cyberprzestępczość to w przytłaczającej większości oszustwa, prowadzące do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi na rachunku bankowym oszukanej osoby. Repertuar oszustw internetowych wciąż się poszerza; mają one dość krótki żywot i na miejsce wyeksploatowanych, na które ludzie już nie dają się nabierać, pojawiają się inne, coraz bardziej wymyślne. Zaliczają się one do kilku rodzajów. Oto niektóre z nich:

  • Phishing – nazwa tego typu oszustw nawiązuje do „złowienia” ofiary (ang. fishing – łowienie ryb). Przestępca, wykorzystując ogólnie dostępne usługi internetowe, dąży do pozyskania od ofiary danych osobowych, numerów kart kredytowych, haseł, loginów, numerów PIN, itp. Niekiedy metody łudząco przypominają oficjalne komunikaty z banków (wykorzystują szatę graficzną, logo, sposób kontaktowania się z klientem). W takich wiadomościach znajdują się linki do wprowadzenia danych. Kliknięcie w taki link powoduje połączenie się z oszustem, któremu następnie ofiara udostępnia swoje dane wrażliwe
  • Tzw. oszustwo nigeryjskie – ma wiele postaci. Najczęściej ofiara otrzymuje korzystną ofertę pracy, np. za granicą. Rekrutację internetową przechodzi gładko. Oszust informuje, że wszystko jest załatwione, podaje miejsce i datę rozpoczęcia pracy, a następnie prosi o wpłacenie niewielkiej kwoty pieniędzy „na wykupienie pozwolenia na pracę” lub „opłacenie czynszu za pierwszy miesiąc” w mieszkaniu, które ma na ofiarę czekać. Po wykonaniu przelewu kontakt urywa się
  • Oszustwo 419 – odmiana oszustwa nigeryjskiego. Oszust rozsyła wiadomość, w której podaje się za weterana wojny, byłego ministra, adwokata, lekarza, itd. i prosi o pomoc w podjęciu np. dużej sumy spadku w zamian za obietnicę otrzymania procentu od tej kwoty. Należy jednak wpłacić z góry należność za prowadzenie sprawy przez prawnika na miejscu, podatek od spadku, itp. Ofiara dokonuje wpłaty, po czym kontakt urywa się jak wyżej
  • „Escrow – Service” – to oszustwa związane z pośrednictwem kupna. Oszust zamieszcza ofertę kupna np. samochodu na jednym z portali aukcyjnych. Ofiara kontaktuje się z oszustem, a ten prosi o dokonanie przelewu poprzez jedną z firm obsługujących przelewy zagraniczne, ponieważ często przebywa poza krajem, a zależy mu na szybkiej sprzedaży. Pada przy tym propozycja wysłania pieniędzy przez zaufaną firmę pośredniczącą, tzw. Escrow – Service”, która zajmie się obsługą całej transakcji, włącznie z dostarczeniem samochodu do ofiary. Firma ta oczywiście w ogóle nie istnieje, stworzył ją oszust. Kontakt zostaje zerwany po wysłaniu pieniędzy.

Zostaliśmy oszukani. Jak postąpić?

W pierwszej kolejności należy jak najszybciej zawiadomić policję lub prokuraturę właściwą dla  miejsca zamieszkania. Czas gra tu dużą rolę; im szybciej zostanie wszczęte śledztwo, tym większe szanse ustalenia sprawcy. Niestety, ofiara na ogół nie ma możliwości samodzielnego ustalenia szczegółów, niezbędnych do identyfikacji cyberprzestępcy, natomiast bardzo często policja i prokuratura z różnych powodów nie podejmują takich czynności. W rezultacie, mając zbyt mało danych, umarzają dochodzenie. Dlatego warto zwrócić się o pomoc, jakiej może udzielić biuro detektywistyczne. Takie biura i agencje działają w całej Polsce, np. Detektyw Sektor.

Ofiara powinna zabezpieczyć całą korespondencję z oszustem, dowody wpłat, dane dotyczące aukcji, wszelkie adresy i numery telefonów, mające związek ze sprawą, wiadomości sms, historię z przeglądarki, wszystkie dane osobowe, jakie podał oszust, itp. Im więcej, tym lepiej. Prywatny detektyw może dokonać cyberprzeszukania. Obejmuje ono badania w serwisach społecznościowych, randkowych, oferujących pracę, aukcyjnych i innych platformach cyfrowych, a także wyszukiwanie szczegółowych informacji na podstawie danych, dostarczonych przez ofiarę. Dlatego powinno ich być jak najwięcej.

Jak się zabezpieczyć na przyszłość?

Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w licencjonowane oprogramowanie antywirusowe, na bieżąco aktualizowane. Nigdy nie należy klikać w linki, podane w podejrzanych e-mailach lub otwierać załączników do tych e-maili; mogą one łączyć z adresami, przygotowanymi przez oszustów, zamierzających wyłudzić pieniądze lub ukraść tożsamość. Taką korespondencję oznacza się jako spam, co w wielu serwisach pocztowych zazwyczaj automatycznie powoduje zablokowanie adresu nadawcy.

Płatności bankowe wykonuje się wyłącznie z użyciem protokołu https, który jest oznaczony ikonką kłódki, a przed wykonaniem przelewu warto wyświetlić certyfikat bezpieczeństwa transmisji danych.

Generalnie należy zachować jak najdalej idącą ostrożność i nie ulegać namowom do szybkiego wzbogacenia się, zakupu atrakcyjnych towarów po wyjątkowo korzystnych cenach, itp. Pamiętajmy również, że żaden bank nigdy nie zażąda numerów kart ani kodów PIN.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź