miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jak nie zapłacić mandatu za choinkę po Świętach?

0 418

Co zrobić z choinką po Świętach, aby jej utylizacja nie wiązała się z ryzykiem zapłacenia mandatu? Taka ewentualność groziłaby nam, jeśli wyrzucając drzewko dopuściliśmy się niewłaściwego gospodarowania odpadami. Nie możemy więc pozostawić uschniętego drzewa w lesie, wyrzucić w parku czy w jakikolwiek inny sposób zaśmiecać otoczenia. Poniżej kilka pomysłów na to jak legalnie i bezpiecznie pozbyć się świątecznego drzewka po Świętach.

Transport drzewka do PSZOK

PSZOK to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który powinien się znajdować w każdej gminie. Ich obowiązkowe funkcjonowanie wymusza ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art. 3 ust. 2 pkt 6 Ustawy mówi o tym, że gminy zapewniać powinny czystość i porządek na swoim terenie stwarzając do tego odpowiednie warunki, a w szczególności właśnie zapewnić powinny funkcjonowanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Punkt PSZOK w Warszawie znajduje się na Białołęce i na Mokotowie. W punkcie PSZOK drzewka jak i inne odpady można pozostawiać bezpłatnie. Należy jednak pamiętać, by wcześniej zdjąć z choinki wszelkie dekoracje – bombki, lampki, łańcuchy, a także pozbawić drzewko stojaka. Wywóz śmieci do PSZOK zawsze odbywa się na własną rękę, to znaczy trzeba samodzielnie dostarczyć śmieci, które zamierzamy pozostawić w Punkcie. Nie ma możliwości umówienia się na odbiór odpadów od nas. Dlatego też jeśli nie mamy możliwości dostarczenia choinki, chociażby z powodu jej rozmiarów, które znacznie utrudniają logistykę przedsięwzięcia, takie rozwiązanie może nastręczać problemów.

Co zrobić z dużym drzewkiem?

Jeśli nasz dom przez okres świąteczny dekorowała okazała choinka sporych gabarytów, to drzewko pozostawić możemy w odpowiednim miejscu przeznaczonych na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych – nie będzie to uznane za zaśmiecanie altany śmietnikowej. Zgodnie z prawem, jeśli nasze drzewko ma więcej niż  1 metr wysokości, to potraktowanie go jako odpady wielkogabarytowe, a tym samym pozostawienie do wywozu tego rodzaju śmieci, będzie usprawiedliwione. Odpady wielkogabarytowe odbierane są z miejsca zbiórki przez specjalny kontener, który pomieści i udźwignie wszystkie odpady pozostawione do wywiezienia przez mieszkańców. Z kolei prywatne firmy wywozowe takie jak http://gruzwoz.pl/ przyjdą z odsieczą, kiedy nasza choinka jest ogromna, a zbiórka odpadów wielkogabarytowych w miejscu naszego zamieszkania nie jest organizowana. Kontenery na gruz wynajęte przez nas odpłatnie od takiej firmy do załadowania choinki odbierane są wraz z zawartością, która wywożona jest w legalne miejsce utylizacji. Zarówno zawiezienie choinki do PSZOK jak i jej wywóz na wysypisko może finalnie oznaczać przetworzenie drzewka na drodze recyklingu na przydatną biomasę.

A może zasadzić?

Zasadzenie świątecznej choinki to jeszcze inna propozycja na zagospodarowanie drzewka po Świętach. Rzecz jasna, do zasadzenia nadawać będą się jedynie te choinki, które posiadają zdrowe korzenie. Jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce, z dużym prawdopodobieństwem do czynienia mamy właśnie z choinkami z ocalałym systemem korzeniowym – rzadziej zdarza się, że donica wypełniona ziemią pełni rolę stojaka, w którym osadzony jest ścięty pień. Posadzenie świątecznego drzewka na terenie swojej posesji może być coroczną tradycją, dzięki której pamięć o uroczystych chwilach skupiających rodziny przy świątecznym stole przekazywana będzie kolejnym pokoleniom. Jeśli zaś nie posiadamy własnego ogrodu, nadal możemy podarować choince drugie życie. Umożliwiają to specjalnie organizowane w tym celu zbiórki przez Lasy Miejskie. W styczniu zbiórka taka będzie organizowana 15 stycznia przy ul. Rydzowej 1A na Ursynowie pod Centrum, Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Ideą zbiórek choinek przez Lasy Miejskie jest ponowne zasadzenie drzewek w lesie, dzięki czemu powrócą w naturalne miejsce do rozwoju, odwdzięczając się nam produkcją tlenu.

Niezależnie od tego, czy pozbywamy się choinki w PSZOK, pozostawiamy jako odpady wielkogabarytowe, czy też zdecydujemy się na jej ponowne zasadzenie, postępowanie to będzie zgodne z prawem. Powyższe rozwiązania z pewnością nie są działaniem na szkodę środowisku naturalnemu i nie naraża nas na konsekwencje karne.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź