miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Moda na meble sosnowe? Coraz częściej wybierane przez Polaków

0 627

Meble wykonane z drewna sosnowego są w Polsce szalenie popularne. Jest tak dlatego, że stanowią swego rodzaju sweet spot, biorąc pod uwagę jakość, estetykę, trwałość oraz cenę. To surowiec bardzo wdzięczny, jeśli chodzi o obróbkę oraz możliwości tworzenia wielu rodzajów mebli. Warto rozważyć meble sosnowe, a najlepiej jeśli można je nabyć u lokalnego producenta.

Drewno sosnowe to surowiec niedrogi i ekologiczny

Drewno sosnowe to surowiec naturalny. W dobrych firmach nie dodaje się do niego żadnych chemicznych i szkodliwych dodatków. Przemyca się też charakterystyczny, przyjemny żywiczny zapach. Do pewnego stopnia, pachnie w pokoju, sypialni czy salonie lasem.

To całkowicie kontrastuje z meblami wykonywanymi ze sklejki nasączanej barwnikami i toksyczynmi klejami.

Drewno z sosny to surowiec ekologiczny, gdyż jest w pełni odnawialny. Sosny jest w Polsce bardzo dużo i dzięki staraniom leśników, stale rosną nowe drzewa. Surowca tego nie trzeba importować ani daleko transportować, gdyż występuje on niemal powszechnie w kraju – szczególnie tu, w Małopolsce. Dlatego nie ma potrzeby obawiać się, że drewna sosnowego zabraknie.

To wszystko sprawia, że jest to surowiec stosunkowo tani. A tani surowiec to niskie ceny samych mebli. Za rozsądne pieniądze możemy otrzymać wysokiej jakości, funkcjonalne i trwałe meble.

Łatwość w obróbce, trwałość i piękny wygląd – dlatego są tak popularne

Meble wykonane z drewna sosnowego są bardzo trwałe i wytrzymałe. Przy odpowiednim doborze partii materiału, przemyślanym, solidnym wykonaniu oraz pielęgnacji takie meble sosnowe przetrwają lata eksploatacji.

Sosna – jak na drewno – jest bardzo plastyczna i łatwa w obróbce – struganiu, szlifowaniu czy frezowaniu. Łatwo pociąć je na potrzebne elementy. Dlatego z drewna sosnowego mogą powstać całe zestawy mebli – szafy, komody, krzesła, stoły, łóżka, meble ogrodowe. Łatwo z drewna sosnowego osiągnąć meble proste i praktyczne, ale także te eleganckie i artystyczne. Sosna często stosowana jest w przypadku mebli na wymiar.

Poza wszystkim – meble z drewna sosny wyglądają po prostu pięknie. Mają charakterystyczny kolor naturalnego drewna – w zależności od użytych partii materiału barwę jasną, białą albo lekko żółtą. Do tego pokryte drewnianymi słojami, które nadają meblom – zwłaszcza frontom szaf – unikalnego i eleganckiego charakteru.

Są miękkie i przyjemne w dotyku. I to bez pomocy specjalnych dodatków chemicznych, jak w przypadku mebli ze sklejki lub plastiku. To czyni z sosny wyjątkowy materiał – wytrzymały, a miękki i ciepły.

Meble sosnowe wykazują działanie korzystne dla zdrowia

Poza estetyką i kwestiami technicznymi, meble sosnowe to także korzyści zdrowotne. W szczególności polecane są osobom, które cierpią na alergie. Sosna to surowiec naturalny, a zatem pozbawiony sztucznych i szkodliwych dodatków. Drewno sosnowe “oddycha”, przez co reguluje poziom wilgoci i imituje nieco mikroklimat leśny w pomieszczeniu. Do tego ma bardzo przydatną cechę – nie przyciąga nadmiaru kurzu, co może się dziać w przypadku mebli z innych materiałów. Jest tak dlatego, że meble wykonane z omawianego surowca mają właściwości elektrostatyczne – nie przyciągają na swojej powierzchni jonów. To zatem świetny wybór do sypialni alergika, ale także salonu czy biura.

Dodatkowo, okazuje się że są nie tylko łatwe w obróbce ale i stosunkowo mało wymagające w pielęgnacji.

Jak dbać o meble wykonane z sosny?

Sposób pielęgnacji mebli z drewna sosnowego zależy od tego, czy mebel jest wykonany z surowego drewna, czy też jest lakierowany lub woskowany. W tym pierwszym wypadku należy przecierać meble miękką i suchą szmatką, np. z mikrofibry. Z kolei meble woskowane lub lakierowane dobrze jest też pielęgnować przy użyciu mleczka do mebli – a przecierać co około 2 – 3 tygodnie.

Meble z drewna, w tym te ze sosny, niespecjalnie lubią się z wilgocią i wodą. Dlatego trzeba zadbać o to, aby nie były na nią narażone, a np. rozlana woda była szybko wycierana.

Kluczowe znaczenie zatem dla trwałości mebli sosnowych są warunki przechowywania. Woskowanie i lakierowanie przedłuża ich żywotność. Drewno sosnowe ma tendencję do ciemnienia z czasem. To naturalny proces i wielu postrzega go jako atrakcyjny wizualnie. Jeśli jednak chcemy ten proces opóźnić – możemy umieścić mebel w takim miejscu, w którym nie będzie on narażony na długotrwałą ekspozycję na słońce, czyli np. z dala od okna.

Meble sosnowe z naszego regionu – gdzie kupić?

W Małopolsce sosen nie brakuje, a także dobrego producenta mebli sosnowych. Firma Jandrew ze Skawy to doświadczony producent mebli drewnianych – głównie z drewna sosnowego.

To nie tylko wykwalifikowani rzemieślnicy, ale także ludzie wkładający w tworzenie mebli sosnowych serce. Zamówić można u różne rodzaje mebli – zarówno pojedyncze jak i całe zestawy do sypialni, salonu, pokoju, korytarza, biura, firmy czy meble ogrodowe.

W przygotowywaniu kolekcji mebli często nawiązują do stylu góralskiego, nieco rustykalnego. Projekty ich mebli są jednak subtelne, eleganckie i w wyważony sposób minimalistyczne.

Firma od lat zbiera pozytywne opinie od klientów. To przedsiębiorstwo lokalne, z naszego regionu. Zdecydowanie propozycja warta rozważenia.

Mat. inf-prom.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź