miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

MPK Nowy Sącz idzie w CNG. Przetarg na 6 autobusów!

0 982

MPK Nowy Sącz chce postawić na autobusy gazowe. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu ogłosiło kilkanaście dni temu przetarg na dostawę sześciu pojazdów klasy MAXI z napędem na CNG. Przewoźnik oczekuje ich dostawy w pół roku.

 

Czytaj również: „MPK zawsze miało pod górkę. Nigdy na nic nie starczało pieniędzy”

 

Jerzy Leszczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji W Nowym Sączu

Cały czas idziemy do przodu, pomimo tego, iż niezależnie od tego kto rządzi w mieście i w spółce, sytuacja w MPK zawsze jest trudna. Prostym przykładem jest sprawa związana z 7 milionami złotych, które według specyfikacji naszego projektu, miały zostać wykorzystane na Elektromobilność, czyli zakup autobusów elektrycznych. Niestety firma Ursus ogłosiła bankructwo i powstał problem – mówi Jerzy Leszczyński, prezes MPK Nowy Sącz. – Aby nie stracić części dotacji musieliśmy podjąć decyzje co dalej. Postanowiliśmy przeznaczyć te pieniądze na flotę gazową. Będzie 6 nowy niskoemisyjnych autobusów gazowych, na CNG. Zamiast dwóch autobusów prawdopodobnie będzie sześć – dodaje Leszczyński.

Przedmiotem nowosądeckiego zamówienia jest dostawa sześciu sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich, zasilanych sprężonym gazem CNG, spełniających normę emisji spalin EURO 6 w liczbie 6 autobusów klasy maxi. Oferowane autobusy nie mogą być prototypami oraz musza być fabrycznie nowe, to znaczy wyprodukowane nie wcześniej niż w roku 2020. Nie mogą być używane do celów prezentacyjnych, testowych i podobnych. Każdy musi być z przebiegiem nie większym niż 1 500 km. Długość nadwozia określono na 11,5 m – 12,1 m.

Wraz z dostawą autobusów wykonawca dostarczy pełną dokumentację związaną z procedurą odbioru przez Transportowy Dozór Techniczny celem uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację zbiorników CNG.

Termin realizacji całego zadania to 180 dni od podpisania umowy. A więc dosyć szybko, choć nie jest to termin nierealny na ten moment. Szacunkowa wartość zamówienia to 7 331 127 PLN netto. A to by oznaczało wycenę na poziomie jednostkowym w wysokości nieco ponad 1 221 850 PLN netto za autobus.

Formalności
Pora wspomnieć o warunkach formalnych postępowania. Minimum w zakresie zdolności finansowej potencjalnego oferenta to 1 mln PLN. Ponadto musi on posiadać ubezpieczenie na taką samą kwotę. Warunek doświadczenia jest liberalny. Oferent musi wykazać się realizacją w ciągu ostatnich trzech lat dostawy minimum dwóch autobusów na CNG. Oferty należy zabezpieczyć wadium, które wynosi 100 000 PLN.

Termin składania ofert wyznaczono na 23 stycznia. Propozycje, które otrzyma MPK będą oceniane przy pomocy dwóch kryteriów. Cena to maksymalnie 50% punktów. Drugą połowę można uzyskać w ocenie technicznej.

Opr. Rafał Kmak
fot.: MPK Nowy Sącz

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź