miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Newag zainkasuje 415 mln złotych! Kolejne Impulsy pojechały na Podkarpacie

0 378

Pięć nowych pojazdów kolejowych trafiło do samorządu Podkarpacia. Pociągi są przystosowane m.in. do przewozu osób niepełnosprawnych. W sumie do końca listopada br. do regionu dostarczonych będzie 12 nowych pojazdów, część z nich będzie hybrydowych. Ich wartość to w sumie ponad 415 mln zł. We wtorek na dworcu PKP w Rzeszowie zaprezentowano pięć pierwszych pociągów, które wyprodukowała firma Newag.

Czytaj również: Już za chwileczkę, już za momencik! Obwodnica w Chełmcu dla mieszkańców za kilka dni [Zdjęcia]

Nowe pociągi są wyposażone w wiele rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami. W tym kontekście wymieniła m.in. pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących, napisy w języku Braille’a, szerokie przejścia umożliwiające osobom poruszającym się na wózkach swobodne przemieszczanie się po wagonie.

Dwie umowy na dostawę przez Newag w sumie 12 pociągów zarząd województwa podkarpackiego podpisał w lipcu 2022 r. Umowy opiewały w sumie na kwotę ponad 415 mln zł.

W ramach pierwszej umowy firma Newag dostarczy na Podkarpacie 8 pojazdów szynowych IMPULS 2 typu 31WE w wersji czteroczłonowej, wraz z symulatorem jazdy do prowadzenia szkoleń maszynistów, z niezbędną dokumentacją techniczną i usługą serwisową. Umowa ta zapewnia także 6-letnią gwarancją na pojazdy. Każdy z pociągów może zabrać na pokład po 400 pasażerów, w tym 192 na miejscach siedzących.

Druga z zawartych umów dotyczy dostawy 4 trójczłonowych, dwunapędowych zespołów trakcyjnych tzw. hybryd, które mogą pracować w ramach zasilania z sieci trakcyjnej lub ekologicznych silników spalinowych. Każda z hybryd może przewieść 300 pasażerów, w tym 140 na miejscach siedzących.

Z konfiguracji sieci kolejowych na Podkarpaciu wynika, że optymalnie będzie je można wykorzystywać na trasie Rzeszów-Dębica-Mielec. Na odcinku Rzeszów-Dębica jazda będzie odbywać się pod trakcją elektryczną a na pozostałym odcinku Dębica-Mielec przy wspomaganiu silnika spalinowego. Pozwoli to na przewożenie pasażerów bez przesiadki.

Pierwsze pięć pociągów, w ramach pierwszej umowy, odebrano we wtorek. W październiku dotrą trzy takie same pojazdy. W listopadzie zostaną dostarczone cztery hybrydy. Obie umowy są refundowane w 85 proc. ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego 2014-2021.

W sumie pod koniec listopada br. samorząd województwa podkarpackiego będzie dysponował 49 pociągami. 

PAP, autor: Wojciech Huk
Fot.: Maciej Terpiński

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź