miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

O czym należy pamiętać podczas zakładania swojej pierwszej firmy?

0 603

Zakładanie pierwszej firmy to wyjątkowy krok w karierze każdego przedsiębiorcy. Wymaga on skrupulatnego planowania i uwzględnienia wielu istotnych czynników. Proces ten wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu decyzji o charakterze prawno-finansowym, organizacyjnym i strategicznym. Pamiętanie o kluczowych elementach może znacznie zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu i minimalizację podejmowanego ryzyka.

Wybór formy prawnej działalności gospodarczej

Czym kierować się podczas wyboru formy prawnej zakładanej firmy? Na co zwrócić uwagę? To trudne zadanie, które rozpoczyna przygodę każdego początkującego przedsiębiorcy. Ten może zdecydować się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) albo spółki:

  • z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • akcyjnej;
  • komandytowej;
  • akcyjno-komandytowej;
  • jawnej;
  • partnerskiej.

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy któraś z nich jest lepsza od pozostałych. Wielu początkujących decyduje się na JDG. To prosta forma prawna, która nie wymaga zakładania spółek ani posiadania udziałowców lub wspólników. Umożliwia samodzielne prowadzenie firmy, a to sprawia, że jej struktura staje się prosta i elastyczna. 

Proces rejestracji JDG nie jest skomplikowany i nie wymaga wielu formalności. Dzięki temu pierwszy biznes da się założyć w krótkim czasie i ponosząc przy tym minimalne koszty. To nie koniec zalet. Firma wykorzystująca tę formę prawną generuje niższe koszty operacyjne w porównaniu np. do spółek kapitałowych. Do tego należy dodać brak konieczności wniesienia kapitału zakładowego i uproszczone księgowanie – wszystko to powoduje, że zainteresowani zyskują możliwość skutecznego oszczędzania na wydatkach początkowych.

Zaawansowani przedsiębiorcy (zwłaszcza ci, którzy planują założyć firmę razem z innymi partnerami biznesowymi) decydują się zwykle na wykorzystanie innych form prawnych. W jaki sposób ustalić, która z nich będzie prawidłowa? W tym celu warto udać się do doradcy prawnego, a potem finansowego. Będą oni służyć radą oraz rozważą wszystkie możliwe scenariusze, mając przy tym na uwadze przede wszystkim interes osoby, która się do nich zgłosiła.

Wybór i rejestracja nazwy firmy

Każda firma powinna dysponować swoją unikalną nazwą. Po pierwsze umożliwi to jej poprawną identyfikację przez organy władzy i fiskusa, a po drugie pomoże w kreowaniu powstającej marki. Jak skutecznie zabrać się do wymyślania odpowiedniego terminu? Przestrzegając kilka ważnych zasad:

  • unikalność – nazwa nie powinna przypominać żadnych innych, musi odróżniać się od pozostałych firm działających w tej samej branży;
  • zgodność z przepisami – nazwa nie może naruszać cudzych praw autorskich, znaków towarowych ani dobrych obyczajów (w przypadku JDG ma obowiązek składać się z imienia i nazwiska właściciela oraz określać charakter działalności, np. „Jan Kowalski Sprzątanie”);
  • spójność z branżą – nazwa musi nawiązywać do specjalizacji, aby ułatwiać proces identyfikacyjny przedsiębiorstwa (np. „Janex”, „TomPol” czy „Karolex” i wszystkie inne terminy będące połączeniem imienia i końcówki „-ex” mogą utrudnić zdobycie zasięgu sprzedażowego);
  • dostępność domeny internetowej – warto myśleć przyszłościowo i upewnić się, że w przyszłości możliwe będzie założenie witryny sieciowej o tej samej nazwie.

Zaleca się, aby nazwa była krótka (jedno- lub dwusylabowa) i łatwa do zapamiętania.

Rozwój i skalowanie biznesu

Jak przeprowadzić rozwój firmy typu JDG? Przedsiębiorcy mogą podjąć się wykonania kilku różnych kroków już w początkowej fazie istnienia działalności. Pozwoli to wynieść biznes na nowy poziom, zwiększając jednocześnie jego rozgłos i poszerzając bazę klientów. 

Założenie konta firmowego umożliwi przedsiębiorcy sprawne oddzielenie prywatnego życia finansowego od zawodowego (więcej na temat tego, czy jest to obowiązkiem biznesmenów, można dowiedzieć się w artykule https://bulldogjob.pl/readme/czy-trzeba-miec-konto-firmowe). Ponadto dostępne staną się dla niego dodatkowe usługi bankowe, między innymi:

  • split-payment;
  • kredyty inwestycyjne;
  • wsparcie doradcy finansowego.

Różne strategie marketingowe (reklamy online, wykorzystywanie mediów społecznościowych, rozbudowane kampanie e-mailowe i tzw. content marketing) zwiększą świadomość na temat marki i pozwolą dotrzeć do nowych konsumentów. Działania te zaowocują zwiększoną sprzedażą, a dodatkowy zysk zainteresowany będzie mógł przeznaczyć np. na:

  • zatrudnienie nowego pracownika;
  • rozszerzenie zakresu działalności;
  • zakup nowego sprzętu technicznego;
  • rozbudowę zakładu pracy. 

Automatyzacja i outsourcing to dobry sposób na pozbycie się konieczności wykonywania powtarzalnych, żmudnych działań i czynności, które są kluczowe do poprawnego funkcjonowania firmy, ale… zupełnie nierozwijające. Zdobyty czas wolny da się przeznaczyć na dalszą rozbudowę strategicznych aspektów przedsiębiorstwa.

Odprowadzanie podatków i prowadzenie księgowości

Poprawne odprowadzanie podatków i prowadzenie księgowości to zadania, które potrafią przysporzyć problemów nawet zaawansowanym przedsiębiorcom. Na co zwrócić uwagę i dlaczego to JDG stanowi formę prawną, która zapewnia najwięcej korzyści właśnie na tej płaszczyźnie?

Właściciel JDG ma możliwość wyboru spośród kilku metod opodatkowania:

  • na zasadach ogólnych;
  • według skali podatkowej (32% lub 12%);
  • według stawki liniowej (19%);
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Powinien dobrze przygotować się do tego zadania – selekcja odpowiedniego rozwiązania pomoże mu w zaoszczędzeniu pieniędzy, a tym samym zwiększeniu szansy na osiągnięcie sukcesu prowadzonej przez niego firmy. Jeżeli nie jest w stanie podjąć decyzji samemu, to zaleca się, aby skonsultował się z doradcą finansowym.

Podmioty, których zarobki roczne nie przekraczają 2 milionów euro (liczy się to, uwzględniając poprzedni rok rozrachunkowy) mogą skorzystać z tzw. małej księgowości. To spore uproszczenie, które pozwala rozliczać się z fiskusem nawet tym, którzy nie dysponują szczegółową wiedzą na temat rachunkowości – istotne zwłaszcza w przypadku firm niezatrudniających swoich własnych księgowych.

Założenie własnej firmy nie jest aż tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zdobyć podstawową wiedzę z zakresu zarządzania, a potem wpaść na dobry pomysł i wcielić go w życie – pamiętając przy tym oczywiście o konieczności spełnienia wszystkich wymogów prawnych.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź