miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prognoza meteorologiczna na kolejne 7 dni (14-20.07.2023 r.)

0 381

Koniec bieżącego tygodnia i początek następnego przyniesie upały do 36 stopni, a w niedzielę powrócą też silniejsze burze. Od wtorku chłodniej i raczej bez groźnych zjawisk.

Czytaj również: O czym należy pamiętać podczas zakładania swojej pierwszej firmy?

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na wschodzie kraju i nad morzem okresami zachmurzenie duże i miejscami przelotny deszcz. Na północnym i środkowym wschodzie możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna od 24°C na wschodzie do 28°C na zachodzie, nad morzem oraz na obszarach podgórskich Karpat od 18°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W sobotę zachmurzenie małe, miejscami w północnej połowie kraju umiarkowane. Na krańcach północno-zachodnich pod koniec dnia zachmurzenie wzrośnie do dużego i lokalnie możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 27°C na wschodzie do 35°C na zachodzie kraju, chłodniej lokalnie nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat, około 25°C. Wiatr słaby, nad samym morzem umiarkowany, z kierunków południowych.

W niedzielę przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Prawie w całym kraju powyżej 30°C, do 36°C w centrum Polski. Chłodniej nad morzem, na Pomorzu i w dolinach górskich, od 23°C do 28°C. W czasie burz porywy do 70 km/h. Nocą z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek w wielu miejscach około 19°C.

W poniedziałek nadal upalnie i burzowo, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie.
Opady w burzach mogą być okresami silniejsze, a porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna od 22°C nad morzem do około 33°C w centrum i na południu kraju.

We wtorek już bez burz, więcej słońca, przelotny deszcz na północy Polski. Temperatura od 20°C nad morzem do około 27°C na zachodzie, południu i w centrum.

W środę i czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, miejscami przelotny deszcz. Temperatura od 18-20°C na północy do 25-27°C na południu.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Najintensywniejsze zjawiska związane z konwekcją wystąpią w czwartek na południu kraju. Piątek przyniesie stabilizację w pogodzie, a w sobotę i niedzielę czekają nas upały, które obejmą niemal całą Polskę. W kolejnym tygodniu pogoda będzie spokojniejsza.

Dorzecze Wisły

Na Wiśle stan wody układać się będzie w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Początkowo, w górnym biegu rzeki mogą zaznaczyć się wahania i wzrosty spowodowane spływem wody opadowej.

Dziś na dopływach górnej Wisły prognozowane są bardzo wydajne opady (sumy dobowe mogą osiągnąć nawet 65 mm), którym towarzyszyć będą burze. Najwięcej deszczu może spaść w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a więc w rejonach podgórskich i w górach. W związku z tym możemy spodziewać się reakcji rzek, a w miejscach szczególnie intensywnego opadu – przekroczeń stanów ostrzegawczych i punktowo alarmowych, a w skrajnych przypadkach nawet lokalnych podtopień. Sytuacja hydrologiczna ustabilizuje się w piątek i sobotę. Te dni przyniosą już ciepłą i suchą aurę. W niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Polskę przechodzić będzie kolejny front z burzami – wystąpić mogą lokalne gwałtowne wzrosty stanów wody. Kolejne dni charakteryzować się będą stabilizacją sytuacji hydrologicznej. Na dopływach Wisły przeważać będzie stabilizacja i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania – głównie za sprawą pracy urządzeń hydrotechnicznych i lokalnie spływem wód opadowych. Stany wody w dorzeczu Wisły układać się będą w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, a punktowo w wysokiej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni uległa dalszemu pogorszeniu. Obecnie notujemy 172 stacje z przepływem poniżej SNQ – o 30 stacji więcej niż tydzień temu. Wczoraj było to aż 190 stacji – najwyższa wartość w tym roku. Tendencja wzrostowa liczby stacji z przepływem poniżej SNQ wynika głównie z wysokich temperatur i charakteru opadów (głównie opady burzowe).

W ostatnich 7 dniach obserwowany był spadek wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm. Najmniej korzystne warunki panują w woj. łódzkim, wielkopolskim, lubelskim, na północy woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i podkarpackiego oraz częściowo w woj. lubelskim i podlaskim. W przypowierzchniowej warstwie gleby wartości wskaźnika wynoszą tam poniżej 25%. Sytuacja w głębszych warstwach gleby (7-28 cm i 28-100 cm) nie uległa większej zmianie i również jest zła. W tym przypadku obszary z wilgotnością gleby 10-30% obejmują o wiele większe powierzchnie w północno-zachodniej i centralnej Polsce, jak również rozszerzają swój zasięg w jej wschodnich dzielnicach.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 51 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu wydano 9 nowych ostrzeżeń przed tym zjawiskiem, głównie dla dorzecza Odry w obrębie woj. dolnośląskiego. W nadchodzącym tygodniu sytuacja pod kątem niżówki ulegnie pogorszeniu, głównie z uwagi na wysokie temperatury powietrza w trakcie weekendu. Nieznaczna poprawa możliwa jest na południu kraju po czwartkowych opadach.

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź